Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » V 29 M 1 2
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
andreea bianca
Grup: membru
Mesaje: 22
07 Mar 2007, 19:57

[Trimite mesaj privat]

V 29 M 1 2    [Editează]  [Citează] 

sub 1 d)) m,n a.i. sa apartina dreptei AC.in indicatii m=2,n=-7.dar daca inlocuim pe A si C in ec dreptei obtinem m=1/2 si n=-5/7.spuneti mi daca gresesc...

sub 1)e) avem un sistem care mi se pare complicat...nu am reusit sa calculez a si b. sistemul este (a-2)la patrat+(b-5)la patrat=20
(a-5)la patrat+(b-1)la patrat=5

sub 3) a)f(0)=? mie imi da 0...e bine?
c)suma coeficientilor polinomului..?
f)o idee..

va multumesc!


---
"fericit e acela care se bucura pentru ceea ce are,ci nu acele care sufera pentru ceea ce nu are!"
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
07 Mar 2007, 19:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
sub 1 d)) m,n a.i. sa apartina dreptei AC.in indicatii m=2,n=-7.dar daca inlocuim pe A si C in ec dreptei obtinem m=1/2 si n=-5/7.spuneti mi daca gresesc...

Si tu si cei de la edu.ro gresiti. greseala ta este insa mult mai mica Sistemul este

cu solutia

[Citat]

sub 1)e) avem un sistem care mi se pare complicat...nu am reusit sa calculez a si b. sistemul este (a-2)la patrat+(b-5)la patrat=20
(a-5)la patrat+(b-1)la patrat=5

Atentie! dreptunghiul cautat este ABDC ! Ca idee, mai intai constati ca unghiul A este drept (cu reciproca teoremei lui Pitagora, lungimile segmentelor BA, AC si AB sunt
)
patrulaterul ABDC este dreptunghic daca si numai daca este paralelogram, adica mijloacele segmentelor AD si BC coincid. Mijlocul lui BC este
iar mijlocul lui AD este
si de aici calculezi a si b
[Citat]

sub 3) a)f(0)=? mie imi da 0...e bine?
c)suma coeficientilor polinomului..?
f)o idee..

Problema aceasta este ABSOLUT SIMILARA cu subiectul III de la varianta 66 postata recent


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ