Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Varianta 15 M1
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
freelive
Grup: membru
Mesaje: 86
02 Mar 2007, 21:26

[Trimite mesaj privat]

Varianta 15 M1    [Editează]  [Citează] 

As avea si eu o propunere de rezolvare , altfel decat cea din ale voastre . Sper ca nu gresesc , postez aici sa fiu sigur ca rezolvarea este corecta .

La Subiectul IV la punctul f ni se cere sa demonstram ca limita la infinit din X^n / n! este 0 . Unde x>0 . Am vazut la voi o demonstratie facand abuz de siruri , convergente si alte chestii . Nu e grea , ce-i drept , dar eu m-am gandit la alta rezolvare .

As putea sa scriu limita ceva de genu : limita (n->infinit) 1/(x la -n) * n! ). As putea sa o mai scriu si : 1/[ (1/x) totul la n * n! ] . Stim ca un subunitar ca 1/x la puterea infinit este 1 , deci trecand la limita vom avea 1/infinit = 0.

S-ar putea sa gresesc la rezolvare , sa fi incurcat niste chestii , sa fi omis altele , de aceea mi-a dat asa de usor . Astept corectari , sugestii.

Mersi inca o data !


---
Optimism is an occupational hazard of programming: feedback is the treament. (Kent Beck)
Bac 2007 - 9,40
vlaston
Grup: membru
Mesaje: 52
02 Mar 2007, 21:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
As avea si eu o propunere de rezolvare , altfel decat cea din ale voastre . Sper ca nu gresesc , postez aici sa fiu sigur ca rezolvarea este corecta .

La Subiectul IV la punctul f ni se cere sa demonstram ca limita la infinit din X^n / n! este 0 . Unde x>0 . Am vazut la voi o demonstratie facand abuz de siruri , convergente si alte chestii . Nu e grea , ce-i drept , dar eu m-am gandit la alta rezolvare .

As putea sa scriu limita ceva de genu : limita (n->infinit) 1/(x la -n) * n! ). As putea sa o mai scriu si : 1/[ (1/x) totul la n * n! ] . Stim ca un subunitar ca 1/x la puterea infinit este 1 , deci trecand la limita vom avea 1/infinit = 0.

S-ar putea sa gresesc la rezolvare , sa fi incurcat niste chestii , sa fi omis altele , de aceea mi-a dat asa de usor . Astept corectari , sugestii.

Mersi inca o data !


Un subunitar (de ce 1/x subunitar?) la infinit e zero, nu 1

Daca x este intre 0 si 1 la limita avem o/infinit=o

Daca x=1 limita =1/inf=0

Problema este cu x>1 si atunci avand inf/inf folosim dem aceea lunga!


Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
02 Mar 2007, 21:26

[Trimite mesaj privat]

M1-1 varianta 15 IV(f)    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
As avea si eu o propunere de rezolvare , altfel decat cea din ale voastre . Sper ca nu gresesc , postez aici sa fiu sigur ca rezolvarea este corecta .

E vorba de subiectul 15 de la M1-1, nu 19. Am corectat titlul.
[Citat]

La Subiectul IV la punctul f ni se cere sa demonstram ca limita la infinit din X^n / n! este 0 . Unde x>0 . Am vazut la voi o demonstratie facand abuz de siruri , convergente si alte chestii . Nu e grea , ce-i drept , dar eu m-am gandit la alta rezolvare .

As putea sa scriu limita ceva de genu : limita (n->infinit) 1/(x la -n) * n! ). As putea sa o mai scriu si : 1/[ (1/x) totul la n * n! ] . Stim ca un subunitar ca 1/x la puterea infinit este 1

prima greseala: acel x nu e neaparat mai mare decat 1, deci 1/x nu e neaparat subunitar
a doua greseala: daca
atunci
. Probabil confunzi cu
, limita valabila daca u este pozitiv.
[Citat]

, deci trecand la limita vom avea 1/infinit = 0.

S-ar putea sa gresesc la rezolvare , sa fi incurcat niste chestii , sa fi omis altele , de aceea mi-a dat asa de usor . Astept corectari , sugestii.

Mersi inca o data !

O varianta alternativa de rezolvare e cu criteriul raportului. Daca
atunci rezulta
.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ