Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » metoda muncitoreasca sau nu?
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
anka
Grup: membru
Mesaje: 12
01 Mar 2007, 19:10

[Trimite mesaj privat]

metoda muncitoreasca sau nu?    [Editează]  [Citează] 

sunt la varianta 71 la subiectul III si la b trebuie sa dem k dc am 2 matrici A, B care inmultite cu transpusa lor dau I3 (A*A transpus=I3, B*B transpus=I3), det A>0 si det B>0, atunci A*B inmultite cu A*B transpus dau I3.Am inceput cu metoda "muncitoreasca", adik am luat o matrice A de forma.... am calc A transpus, stiam k A*A transpus da I3 si la fel am luat si B, dar ma gandesc k ar trebui sa fie si o metoda mult mai usoara k doar e la subpunctul b, deci nu ar trebui sa fie ceva foarte greu.Sa continui asa, sau este alta idee mai simpla la care ink nu m-am gandit????


---
Deea
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
09 Jun 2007, 20:36

[Trimite mesaj privat]

M1-1 varianta 71 III    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
sunt la varianta 71 la subiectul III si la b trebuie sa dem k dc am 2 matrici A, B care inmultite cu transpusa lor dau I3 (A*A transpus=I3, B*B transpus=I3), det A>0 si det B>0, atunci A*B inmultite cu A*B transpus dau I3.Am inceput cu metoda "muncitoreasca", adik am luat o matrice A de forma.... am calc A transpus, stiam k A*A transpus da I3 si la fel am luat si B, dar ma gandesc k ar trebui sa fie si o metoda mult mai usoara k doar e la subpunctul b, deci nu ar trebui sa fie ceva foarte greu.Sa continui asa, sau este alta idee mai simpla la care ink nu m-am gandit????

Indicatie:
pentru oricare doua matrici X,Y (transpusa produsului este produsul transpuselor in ordine inversa). Revino daca ai dificultati in continuare.


---
Euclid
anka
Grup: membru
Mesaje: 12
01 Mar 2007, 18:53

[Trimite mesaj privat]


am calculat A*B si (A*B)transpus.Acum mai trebuie sa verific si faptul k inmultite imi dau I3, nu????


---
Deea
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
01 Mar 2007, 18:56

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
am calculat A*B si (A*B)transpus.Acum mai trebuie sa verific si faptul k inmultite imi dau I3, nu????

Exact! Si pentru asta nu ai nevoie decat de...
asociativitate


---
Euclid
anka
Grup: membru
Mesaje: 12
01 Mar 2007, 18:59

[Trimite mesaj privat]


:D
si mai trebuie sa dem si k det A*B>0, asta va rezulta din calcule directe, mai tarziu, nu???


---
Deea
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
01 Mar 2007, 19:10

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
:D
si mai trebuie sa dem si k det A*B>0, asta va rezulta din calcule directe, mai tarziu, nu???

Rezulta tot intr-o singura linie.

Folosim faptele urmatoare, valabile pentru orice matrici patratice:



---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ