Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Varianta M11 v 24
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
freelive
Grup: membru
Mesaje: 86
27 Feb 2007, 19:31

[Trimite mesaj privat]

Varianta M11 v 24    [Editează]  [Citează] 

Salut !

Am vazut ca varianta 24 e in mare parte modificata. Ati putea sa-mi dati si mie un indiciu la punctul e de la Subiectul III ?

Si sa-mi spuneti si mie la f cum demonstrez ca toate elementele din multimea G sunt inversabile si inversele apartin de multime.

Daca la g am dat exemplu de multimea G1 cuprinsa din I2 si A ( la -1 ) si B ( la -1 ) , o fi oare bine ?

Multumesc !


---
Optimism is an occupational hazard of programming: feedback is the treament. (Kent Beck)
Bac 2007 - 9,40
vlaston
Grup: membru
Mesaje: 52
27 Feb 2007, 19:31

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Salut !

Am vazut ca varianta 24 e in mare parte modificata. Ati putea sa-mi dati si mie un indiciu la punctul e de la Subiectul III ?

Si sa-mi spuneti si mie la f cum demonstrez ca toate elementele din multimea G sunt inversabile si inversele apartin de multime.

Daca la g am dat exemplu de multimea G1 cuprinsa din I2 si A ( la -1 ) si B ( la -1 ) , o fi oare bine ?

Multumesc !


e)Folosind c) si d) M=A^2+AB+B^2= B+AB+B^2=B(I2+A+B)=B*O2=O2

E de presupus ca si Sn da tot O2, din forma sa. De altminteri, P(1):S1=M=O2

P(n): Sn=O2
P(n+1) Sn+1=O2

Dem:
Fie de ex A^3n-1; In P(n+1) va aparea sub forma A^3(n+1)-1=A^(3n-1+3)=A^(3n-1)*A^3. Dar A^3=I3 prin calcul si stiind ca x1,x2 sunt radacinile ecuatiei X^3-1=0
La fel celelalte puteri se reduc la cele din P(n). Asta ar fi principiul. Detaliile....

Daca faci tabela legii observi ca A*B=I2, deci B este inversa lui A, a inversa lui B, I propria inversa....

g) nu e bine ca A^-1=B B^-1=A si tot aia este. Cred ca este singurul grup in situatia asta. Dem e mai lunga. Presupunem G1=(I2,M,N)diferit de G. M^2=M*M=I2
Deci M=N, ca in G1 trebuie sa existe o inversa pentru M. Atunci G1 are doua elemente. La fel N^2=I2

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ