Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » m1-1 var5
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
simina
Grup: membru
Mesaje: 5
26 Feb 2007, 12:44

[Trimite mesaj privat]

m1-1 var5    [Editează]  [Citează] 

varianta 5- subiectul III
-> la punctul d : Nu se poate o rezolvare mai simpla? Eu m-am gandit astfel: a, b si c sunt numere rationale (din ipoteza). Daca a, b si c diferite de 0 partea din stanga a egalitatii este un numar irational, iar partea din dreapta un nr rational (0). Contradictie => a=b=c=0 (metoda identificarii coeficientilor daca imi amintesc bine). va rog sa-mi spuneti daca este corect

multumesc


---
Inteligenta ma urmareste... dar eu sunt mai rapida.
vlaston
Grup: membru
Mesaje: 52
25 Feb 2007, 21:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
varianta 5- subiectul III
-> la punctul d : Nu se poate o rezolvare mai simpla? Eu m-am gandit astfel: a, b si c sunt numere rationale (din ipoteza). Daca a, b si c diferite de 0 partea din stanga a egalitatii este un numar irational, iar partea din dreapta un nr rational (0). Contradictie => a=b=c=0 (metoda identificarii coeficientilor daca imi amintesc bine). va rog sa-mi spuneti daca este corect

multumesc


nu e corect. ex: 1/2pi+5/2pi-3pi=0! Deci operatii de rationale, diferite de 0, inmultite cu irationale pot da 0.

demonstratia e lunga si dificila: inmultesti relatia data cu rad2, obtii inca o relatie, apoi cu rad4 si mai obtii o relatie. faci un sistem omogen de 3 ec cu "necunoscutele" rad2, rad4 si 2, care se exprima in fctie de a,b,c, si ajungem la contadictia ca irat se exprima in functie de rationale. contradictia poate fi eliminata doar daca a=b=c=0. gasesti rezolvarea prin multe culegeri

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
26 Feb 2007, 12:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
varianta 5- subiectul III
-> la punctul d : Nu se poate o rezolvare mai simpla? Eu m-am gandit astfel: a, b si c sunt numere rationale (din ipoteza). Daca a, b si c diferite de 0 partea din stanga a egalitatii este un numar irational, iar partea din dreapta un nr rational (0). Contradictie => a=b=c=0 (metoda identificarii coeficientilor daca imi amintesc bine). va rog sa-mi spuneti daca este corect

multumesc


Este greu sa gasit o solutie mai scurta decat cea pe care o aveti publicata in "Examene Nationale". Exista in destule culegeri alte solutii, toate insa mai lungi.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ