Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Hard V 9 -> M11
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
freelive
Grup: membru
Mesaje: 86
20 Feb 2007, 19:47

[Trimite mesaj privat]

Hard V 9 -> M11    [Editează]  [Citează] 

Salut !

Am observat ca varianta 9 este comparabil mai grea decat celelalte . ( ma refer la cele de la 1-8 ).

Am sa pun si eu cateva intrebari :

La Subiectul II punctul c . Cum calculez inversa ?


Sa nu mai zic de subiectul IV care de la e in jos e fenomenal , cam greu pentru un simplu bac . Nu credeti ?


---
Optimism is an occupational hazard of programming: feedback is the treament. (Kent Beck)
Bac 2007 - 9,40
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
20 Feb 2007, 18:31

[Trimite mesaj privat]

M11 varianta 9    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Salut !

Am observat ca varianta 9 este comparabil mai grea decat celelalte . ( ma refer la cele de la 1-8 ).

Am sa pun si eu cateva intrebari :

La Subiectul II punctul c . Cum calculez inversa ?


Sa nu mai zic de subiectul IV care de la e in jos e fenomenal , cam greu pentru un simplu bac . Nu credeti ?

La II(c) avem

deci inversa este

Subiectul IV nu este greu, este doar infect.


---
Euclid
freelive
Grup: membru
Mesaje: 86
20 Feb 2007, 19:29

[Trimite mesaj privat]


Infect si lung . Asta ma zapaceste cel mai tare . Lung ca rezolvare si lung ca dimensiune ( in scris ). IÅ£i iese din raza vizuala si te incurca . ( pe mine unul ma incurca , nu cred insa ca sunt caz singular ).

Totusi de la sub-punctul e m-am incurcat . Pesemne ca nu am vazut corect , ceva pe acolo.

Ati dat voi exemplu sa demonstram ca Fk(x) este diferenta intre g ( derivat de n-k+) (x) ori si suma aia infecta . Eu unul nu m-as fi gandit sa implementez aceea suma pentru a ajunge la rezultat . E greoaie , si nu cred ca multi si-ar da seama de ea la prima vedere . ( Ma refer la marea majoritate si nu vreau sa generalizez sa primesc critici , doamne fereste ).

Totusi mergand pe principiul inductiei , cu P1(n) demonstrat la d si cu Pn(n) presupunand ca e adevarat , vom avea de calculat Pn+1(n) sa vedem daca este care si cum .Pn+1(n) este tocmai Fk+1(x) care este integrala aia definita de la 0 la x .. si tot asa ..

Care la randul ei este integrala din derivatul lui g de nu stiu cate ori si suma aceea si m-am incurcat :| Usoara ? Poate nu grea , dar infecta destul de tare.


La Subiectul II , punctul b , cum adica asimptote la infinit ? ( Stiu ca este o intrebare prosteasca ).


Apropo , ca tot sunt aici : pe ce teorema v-ati bazat la Subiectul 8 , Subiectul II partea 1 e . 4 caciula la 2007 in Z5 . Mi-as spus cineva mai demult ca orice clasa de resturi este egala cu maxim - 1 sau ceva de genu , si nu m-am prins inca.


---
Optimism is an occupational hazard of programming: feedback is the treament. (Kent Beck)
Bac 2007 - 9,40
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
20 Feb 2007, 19:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

La Subiectul II , punctul b , cum adica asimptote la infinit ? ( Stiu ca este o intrebare prosteasca ).

O asimptota la infinit este o dreapta ce se apropie oricat de mult de grafic catre dreapta (acolo este +infinit). Pot exista doua tipuri de asimptote la infinit: oblice si orizontale (care sunt de fapt un caz particular al celor oblice).

[Citat]

Apropo , ca tot sunt aici : pe ce teorema v-ati bazat la Subiectul 8 , Subiectul II partea 1 e . 4 caciula la 2007 in Z5 . Mi-as spus cineva mai demult ca orice clasa de resturi este egala cu maxim - 1 sau ceva de genu , si nu m-am prins inca.

Simetricul unui element x al unui corp (iar Z_5 este corp in raport cu adunarea si inmultirea claselor de resturi) este acel element y cu proprietatea x+y=0 (unde 0 este elementul neutru la adunare). In cazul de fata cu
avem
, deci
.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ