Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » varianta 9 -m1.2
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
dark
Grup: membru
Mesaje: 25
20 Feb 2007, 21:37

[Trimite mesaj privat]

varianta 9 -m1.2    [Editează]  [Citează] 

cat da integrala de la sub IV punctul g?ca mie mi-a dat ceva lung..si nu stiu daca e bine.de obicei dau integrale care se rezolva usor


---
dark
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
20 Feb 2007, 00:51

[Trimite mesaj privat]

M1-2 varianta 9 IV(g)    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
cat da integrala de la sub IV punctul g?ca mie mi-a dat ceva lung..si nu stiu daca e bine.de obicei dau integrale care se rezolva usor


In mod normal la calculul ariei nu uitati sa scrieti functia de sub integrala in modul. Aici nu este cazul, fiind pozitiva (functia arctangenta este strict crescatoare).



---
Euclid
dark
Grup: membru
Mesaje: 25
20 Feb 2007, 19:04

[Trimite mesaj privat]


multumesc pt raspuns.intr-adevar,asa mi-a dat si mie.dar acu va mai deranjez cu o intrebare.dar sper sa nu radeti d mine asta e nu-mi plac limitele.la punctul d de la subiectul 4 as vrea sa stiu cat da limita.presupun ca asta va ajuta si la rezolvarea punctului e?


---
dark
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
20 Feb 2007, 21:37

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
multumesc pt raspuns.intr-adevar,asa mi-a dat si mie.dar acu va mai deranjez cu o intrebare.dar sper sa nu radeti d mine asta e nu-mi plac limitele.la punctul d de la subiectul 4 as vrea sa stiu cat da limita.presupun ca asta va ajuta si la rezolvarea punctului e?



Functia arctangenta (curba albastra) are o asimptota orizontala spre infinit: dreapta
Deci

In graficul de mai sus graficul lui f este curba rosie cu ``cocoasa''. Dupa cum vezi, tinde foarte repede spre zero atat la infinit cat si la minus infinit.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58526 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ