Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Help !
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Ladyinred
Grup: membru
Mesaje: 30
18 Feb 2007, 23:56

[Trimite mesaj privat]

Help !    [Editează]  [Citează] 

De ce nu ne ajutati si pe noi cei cu m1 2 asa cum ii ajutati si pe cei de la mate-info? Vrem si noi o mana de ajutor.


---
Andra
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
18 Feb 2007, 02:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
De ce nu ne ajutati si pe noi cei cu m1 2 asa cum ii ajutati si pe cei de la mate-info? Vrem si noi o mana de ajutor.

Este drept ca aveti acum mai putine variante rezolvate complet, dar le veti avea si voi pana la urma pe toate. Si asta cu mult timp inainte de examenul propriu zis.

Daca aveti intre timp intrebari despre o problema dintr-o varianta nepublicata, le puteti pune pe Forum. Cred ca v-ati convins ca raspundem tuturor.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Ladyinred
Grup: membru
Mesaje: 30
18 Feb 2007, 02:19

[Trimite mesaj privat]


Corect, mii de multumiri.


---
Andra
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
18 Feb 2007, 23:56

[Trimite mesaj privat]


In ciuda aparentelor, aceasta pagina de net este suportata de cativa matematicieni care au serviciu principal de 8 pana la 10 ore pe zi.
Ei au si familie... La inceput a trebuit sa luam o hotarare, anume, care subiecte sa fie transate la inceput. Ne-am decis pentru M1-1. Cei care sunt la
``alte rubrici'' sunt aparent ``dezavantajati''. (Daca ne decideam invers, am fi primit aceeasi intrebare din alte parti.) Decizia noastra este motivata si de faptul ca incercam sa dam rezolvari competente acolo unde gradul de dificultate al problemelor chiar poate aduce o separare nedemocratica intre cei ce fac liceul in Bucuresti, sa zicem, si cei ce-l fac in Josenii de Sus, sa zicem. Accesul la ideea solutiei sta in fata lucrurilor, cel putin pentru mine.

In cele cateva ore libere pe care le avem, dorim sa terminam mai intai M1-1.

Pentru cei ce au probleme cu celelalte subiecte, fie ele cu sutele,
NU ESTE ESENTIAL la o prima instanta sa ``avem toate solutiile salvate pe calculator''. Este esential insa ca macar cateva tipuri de subiecte si tipuri de idei vehiculate sa fie intelese.

Asadar, un tip de intrebare pe Forum, care nu ma atrage deloc, si la care nu raspund ``ca la chiosc'', este:

<< Subiectul M6, II, g, de ce intarzie ? Ila re cineva? Nu-l gasesc pe pagina...>>

La ceea ce raspund este:
<<Am incercat sa rezolv... URMEAZA ENUNTUL COMPLET, sau esenta lui, incat sa stim despre ce e vorba. URMEAZA PASII INCERCATI de cel ce posteaza. (Nu am nici o idee, chiar nime' nu ma poate ajuta, nu e chiar de folos!) SCRIETI ce ati incercat ! Daca e inductie, sau inegalitatea mediilor sau formule trigonometrice sau in fine CE ATI INCERCAT! Cereti mai intai o INDICATIE! Si apoi putem vorbi despre realizarea indicatiei, despre redactare si luarea acasa a tuturor punctelor din barem.>>

``M-am saturat'' sa raspund la intrebari ``organizatorice'', de forma:

Iepurasul vine la chioscul-farmacie si cere manusi pentru masina.
Ce numar doriti, il intreaba vanzatoarea...
Integrala de la unu la altu' din merge ds (des)


Iar dupa ce toata lumea stie bancu' asta, este cumva penibil sa-l mai repet... Asadar cititi in jur mai intai. (O sa avem si un FAQ, unde FAQ = Fa-mi-A-Cu!)


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ