Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Varianta 11, M2
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
kzoom4
Grup: membru
Mesaje: 65
13 Feb 2007, 23:13

[Trimite mesaj privat]

Varianta 11, M2    [Editează]  [Citează] 

La subiectul I, punctul e, cum aratam ca expresia nu depinde de x?

Pentru suma de la subiectul II, punctul 1, calculam cu formula unei progresii aritmetice?


---
Ionut
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
13 Feb 2007, 18:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
La subiectul I, punctul e, cum aratam ca expresia nu depinde de x?

Avem


[Citat]
Pentru suma de la subiectul II, punctul 1, calculam cu formula unei progresii aritmetice?

Folosim formula sumei primilor termeni ai unei progresii GEOMETRICE.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
kzoom4
Grup: membru
Mesaje: 65
13 Feb 2007, 18:48

[Trimite mesaj privat]


La subiectul II, punctul 1, subpunctul c: se cer vaorile lui x, astfel incat 1/x-2 sa apartina multimii numerelor intregi. x nu ia orice valoare din Z/{2} ?

La subiectul IV, la punctul f incerc sa derivez F (x) si nu ajung deloc la f(x)astfel incat sa pot demonstra ca F(x) este primitiva lui f(x).

Iar la punctul g, chiar nu am idei. Am sa mai rasfoiesc manualul de clasa a XI-a.



---
Ionut
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
13 Feb 2007, 20:41

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
La subiectul II, punctul 1, subpunctul c: se cer vaorile lui x, astfel incat 1/x-2 sa apartina multimii numerelor intregi. x nu ia orice valoare din Z/{2} ?

La subiectul IV, la punctul f incerc sa derivez F (x) si nu ajung deloc la f(x)astfel incat sa pot demonstra ca F(x) este primitiva lui f(x).

Iar la punctul g, chiar nu am idei. Am sa mai rasfoiesc manualul de clasa a XI-a.



  • La II.1(c), fractia este un numar intreg daca si numai daca numitorul este +1 sau -1. Ai de rezolvat doua ecuatii simple.
  • La IV(f) foloseste regulile standard de derivare:

    Prin scadere obtinem

    adica tocmai
    . Banuim ca ai derivat corect, insa nu ai dus simplificarile pana la capat.
  • La IV(g) aria este integrala functiei pozitive f pe intervalul [4,5]. indicatie: foloseste teorema lui Leibnitz-Newton si formula de la punctul (f). Ar trebui sa iasa in doua randuri.


---
Euclid
kzoom4
Grup: membru
Mesaje: 65
13 Feb 2007, 23:07

[Trimite mesaj privat]


Hmm... Am sa las pe viitoarele saptamani punctul g de la subiectul IV, am ajuns abia la schimbarea de variabila la scoala. Sper sa ajungem intr-o saptamana la teorema respectiva. Multumesc!


---
Ionut
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
13 Feb 2007, 23:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Hmm... Am sa las pe viitoarele saptamani punctul g de la subiectul IV, am ajuns abia la schimbarea de variabila la scoala. Sper sa ajungem intr-o saptamana la teorema respectiva. Multumesc!

Nu ai nevoie decat de definitia primitivei! Doar VERIFICAM faptul ca functia urata este primitiva alteia.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ