Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Bacalaureat 2007
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
12 Mar 2007, 19:07

[Trimite mesaj privat]

Bacalaureat 2007    [Editează]  [Citează] 

Cum probabil stim cu totii Ministerul Educatiei va posta la 15 ianuarie 2007 pe pagina sa de Internet toate variantele de subiecte. Nu ne propunem sa discutam aici cat de buna este aceasta decizie ci sa deschidem discutia pe tema

Merita sa postam SOLUTIILE la subiectele de Matematica pe acest site?

Din punct de vedere tehnic nu ne-ar fi dificil sa o facem si nu cred ca vor face chiar atat de multe variante (cateva zeci, chiar 100 de variante pot fi editate in cateva zile) incat sa ne descurajeze prin volumul de munca necesar. Ceea ce ne face sa ne gandim inca este daca o asemenea actiune ar fi in interesul invatamantului matematic din Romania.

Asteptam opiniile voastre!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
szbdiana
Grup: membru
Mesaje: 3
14 Dec 2006, 03:50

[Trimite mesaj privat]


deja e prea mult faptul ca or sa apara subiectele pe net, daca le mai dam si rezolvarile, chiar nu o sa mai gandeasca nimeni!. Daca ar fi 500 de variante de subiecte, nu ar fi nicio probl, dar daca sunt pana in 50, copii vor memora rezolvarile, si atat.

kemell
Grup: membru
Mesaje: 39
14 Dec 2006, 12:46

[Trimite mesaj privat]


Eu una as fi de acord.
Consider ca ar fi un sprijin, oricum la meditatii nu poti face mai nimica in 2 ore/saptamana.Iar mie nu mi se pare corect ca profesorii sa astepte din partea elevilor spaga sub pretextul "meditatiei".


---
www.eBacalaureat.ro
Geo88
Grup: membru
Mesaje: 1
17 Dec 2006, 11:31

[Trimite mesaj privat]


In primul rand, nu cred ca s-ar putea pune problema memorarii a catorva sute de variante. Nu mi se pare omenesc posibil asa ceva .Rezolvarile problemelor de la mate-info - M1 cel putin nu cred ca se preteaza unei astfel de abordari.
In al doilea rand , culegeri cu rezolvarile vor aparea in scurt timp de la publicarea problemelor[sunt destul de sigur de asta] si cred ca vor profita de situatia actuala si vor avea preturi destul de mari.
Actiunea dumneavoastra ar impiedica intr-o anumita masura aceasta problema care prevad ca o sa apara [ desi este numai o speculatie a mea -de fapt nu numai a mea,chiar profesoara mea de matematica mi-a confirmat ca asa se va intampla- , mi se pare logic ca sunt profesori care sunt dispusi sa faca ceea ce faceti si voi -sa rezolve acele probleme si sa le editeze pentru uzul altora- ,si sa ceara bani pe asa ceva].
Ceea ce va propuneti sa faceti mi se pare a fi foarte decent si corect , o vad ca o solutie la ceea ce se va intampla.

PS: Am gasit acest site din intamplare pe forumul site-ului portal.edu.ro , si sunt de parere ca este o resursa foarte buna pt elevi , dar ceea ce mi se pare rau, este ca nu beneficiaza de destula expunere. Daca doriti niste idei pentru a face acest site mai cunoscut, sunt dispus sa ajut cu ceva sfaturi SEO (optimizare in motoarele de cautare) si propuneri de unelte in vederea promovarii acestui site, cat si legate de uzabilitate .

O zi buna.

-------------------------
Un elev(cobai) in clasa a 12a .

hypatia
Grup: moderator
Mesaje: 37
18 Dec 2006, 21:42

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
In primul rand, nu cred ca s-ar putea pune problema memorarii a catorva sute de variante. Nu mi se pare omenesc posibil asa ceva .Rezolvarile problemelor de la mate-info - M1 cel putin nu cred ca se preteaza unei astfel de abordari.
In al doilea rand , culegeri cu rezolvarile vor aparea in scurt timp de la publicarea problemelor[sunt destul de sigur de asta] si cred ca vor profita de situatia actuala si vor avea preturi destul de mari.
Actiunea dumneavoastra ar impiedica intr-o anumita masura aceasta problema care prevad ca o sa apara [ desi este numai o speculatie a mea -de fapt nu numai a mea,chiar profesoara mea de matematica mi-a confirmat ca asa se va intampla- , mi se pare logic ca sunt profesori care sunt dispusi sa faca ceea ce faceti si voi -sa rezolve acele probleme si sa le editeze pentru uzul altora- ,si sa ceara bani pe asa ceva].
Ceea ce va propuneti sa faceti mi se pare a fi foarte decent si corect , o vad ca o solutie la ceea ce se va intampla.


Geo, se pare ca suntem pe aceasi lungime de unda legat de bacalaureat. Dar sa mai asteptam sa vedem si alte pareri.



---
Hypatia, Pro-Didacticiana
Assiral
Grup: membru
Mesaje: 1
21 Dec 2006, 10:20

[Trimite mesaj privat]


P mine personal m-ar ajuta enorm d mult rezolvarile la subiecte,nefiind foarte buna la mate.D fapt acest obiect nu mi-a placut niciodata si nici nu am avut vreun profesor care sa ma faca sa il inteleg cum trebuie.Nu vreau sa par ipocrita,dar desi consider o stupizenie publicare variantelor,pt unii elevi(ca mine,care sunt la mate-info,dar urasc matematica) este un ajutor,iar rezolvarrile subiectelor un ajutor si mai mare.

Anakin
Grup: membru
Mesaje: 17
07 Jan 2007, 12:53

[Trimite mesaj privat]


Cineva a spus k dupa aparitia subiectelor se vor publica si culegeri de probleme ce contin solutiile, culegeri ce vor avea probabil un pret destul de ridicat. Tocmai din acest motiv, cred k afisarea rezolvarilor pe site va fi un lucru benefic pt elevi, care vor economisi o anumita suma de bani. Iar in ceea ce priveste moralitatea, consider k afisarea solutiilor este un lucru normal, avand in vedere k numeroase edituri vor proceda in mod similar.


---
Anakin
Ronin
Grup: membru
Mesaje: 1
13 Jan 2007, 14:28

[Trimite mesaj privat]


Mie,sincer, nu mi-a venit sa cred ca nu se vor afisa si baremele impreuna cu subiectele. Nu doream o rezolvare detaliata,ci pur si simplu un barem de forma celor de la bac. La mate cel putin era de ajutor atat pt elevii mai nepregatiti,cat si pentru cei care matematica reprezinta o pasiune. Verificarea raspunsurilor este de mare ajutor,deoarece iti arata la ce nivel esti,unde trebuie sa mai lucrezi,si iti demonstreaza ca esti pe drumul cel bun si nu lucrezi degeaba zeci de subiecte.
Dupa parerea mea,prima oara se vor parcurge subiectele si apoi rezolvarile. Doar nu ma uit la rezolvarile subiectului si apoi ma apuc de el...Deja aici nu mai este vorba de o simpla tema/lucrare unde puteai spune ca asa ar fi si normal
Din punct de vedere etic,cred ca totul e in ordine...Deoarece vor aparea culegeri cu subiecte rezolvate la preturi "europene",subiectele vor fi rezolvate la meditatii,tot la preturi "ajustate in functie de rata inflatiei",deci vor circula raspunsurile.Sa nu ne amagim singuri. Daca aveti aceasta ambitie de a publica gratis rezolvarile la matematica pe net,astfel incat ele sa fie disponibile oricui,jos palaria!

liviu
Grup: membru
Mesaje: 1
15 Jan 2007, 15:04

[Trimite mesaj privat]


subiectele la bac au fost afisate pe subiecte2007.edu.ro

serenity25
Grup: membru
Mesaje: 5
12 Mar 2007, 19:07

[Trimite mesaj privat]


Parerea mea este ca faceti cea mai buna treaba cu postarea rezolvarilor...mai detaliate...chiar dc nu veti avea timp destul sa le postati pe toate...multe dintre probleme sunt cam la fel...si putem folosi formule,metode sau idei sa le putem rezolva si pe celalalte.eu sunt la un liceu economic si nu m-a pasionat niciodata matematica...ba chiar o urasc...nu imi place sa lucrez la matematica...decat sa lucrez o varianta la matematica mai bine fac 5 la romana sau la contabilitate...irelevant.
Motivul pt care scriu este urmatoarul : va multumesc personal ca ati venit in ajutorul nostru...parerile sunt impartite...e normal...dar pe mine personal ma ajuta f mult si chiar le pricep...mai bine decat de la profesoara mea de matematica despre care nu are rost sa comentez.
Inca o data va multumesc si tineti-o tot asa...toate cele bune!


---
eu sunt onuza cea mica si grasa :P
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47506 membri, 58516 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ