Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Varinta 10, M2
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
kzoom4
Grup: membru
Mesaje: 65
12 Feb 2007, 23:26

[Trimite mesaj privat]

Varinta 10, M2    [Editează]  [Citează] 

Daca avem un triunghi ABC, unde AB= 6, AC=5 iar masura unghiului (BAC) = 30 grade.

BC e jumate din ipotenuza, adica 3. Iar aria este suma catelelor / 2. Adica (6+3)/2 = 9/2. E corect? (Mare dezavantaj cu geometria de gimnaziu pe care nu am facut-o la liceu, am uitat tot. )

La subiectul II, la punctul b. Ce fece Luam fiecare termen al multimii si ii aduam cu ceilalti, numarandu-i apoi pe cei care au foste egali cu 4?


---
Ionut
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
12 Feb 2007, 20:31

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Daca avem un triunghi ABC, unde AB= 6, AC=5 iar masura unghiului (BAC) = 30 grade.

BC e jumate din ipotenuza, adica 3. Iar aria este suma catelelor / 2. Adica (6+3)/2 = 9/2. E corect? (Mare dezavantaj cu geometria de gimnaziu pe care nu am facut-o la liceu, am uitat tot. )

La subiectul II, la punctul b. Ce fece Luam fiecare termen al multimii si ii aduam cu ceilalti, numarandu-i apoi pe cei care au foste egali cu 4?


NU e corect. In primul rand, triunghiul nu este dreptunghic. NUMAI intr-un triunghi dreptunghic cu un unghi de 30 de grade lungimea catetei opuse acestui unghi este egala cu jumatate din ipotenuza. In ceea ce priveste aria, in cazul tau este egala cu
.

La subiectul II.1(b), exista numai trei functii cu proprietatea respectiva. In principiu, cum poti obtine 4 adunand doua numere din multimea {1,2,3} ? NUMAI daca f(a)=f(b)=2 SAU f(a)=1,f(b)=3 SAU f(a)=3,f(b)=1.


---
Euclid
kzoom4
Grup: membru
Mesaje: 65
12 Feb 2007, 23:00

[Trimite mesaj privat]


Multumesc!

La subiectul II, punctul1 , subpunctul e: ni se cere sa determinam punctul de coordonate egale , de pe graficul functiei f. Care este acest punct?


---
Ionut
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
12 Feb 2007, 23:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Multumesc!

La subiectul II, punctul1 , subpunctul e: ni se cere sa determinam punctul de coordonate egale , de pe graficul functiei f. Care este acest punct?

Graficul unei functii
are ecuatia
. Un punct de coordonate
are coordonatele egale cand...
. Prin urmare pentru a determina punctele de pe grafic ce au coordonatele egale rezolvam ecuatia
...


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ