Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Variante
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
sweetica
Grup: membru
Mesaje: 4
28 Jan 2007, 01:10

[Trimite mesaj privat]

Variante    [Editează]  [Citează] 

Mai nu se pot afisa rezolvarile mai repede de la mate M1-1?Ca sa avem si noi timp sa ne uitam mai bine pe ele


---
alexandra
activ10
Grup: membru
Mesaje: 33
27 Jan 2007, 01:44

[Trimite mesaj privat]


aceeasi rugaminte o am si eu;
daca ati putea sa rezolvati un pic mai repede variantele de M 1 1;
sunt grele si timpul trece din pacate repede;
multumesc


---
prostii sunt trecatori, prostia e eterna
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
27 Jan 2007, 03:57

[Trimite mesaj privat]


De rezolvat le rezolvam repede, redactarea merge in ritmul in care merge. Deci, repetam

Daca nu va iese o problema, INTREBATI !


---
Euclid
cassius
Grup: membru
Mesaje: 6
27 Jan 2007, 13:30

[Trimite mesaj privat]


oare nu ar fi mai simplu ca rezolvarile sa fie scanate si postate..ca sa nu mai fie scrise? intreb..numai..

activ10
Grup: membru
Mesaje: 33
27 Jan 2007, 13:40

[Trimite mesaj privat]


ar fi o varianta foarte buna sa scanati rezolvarile ( asta daca scrieti citetz
ca sa putem intelege);
ar fi o solutie buna , cel putin pana reusiti sa le tehno redactati( lucru ce va ia mai mult timp)


---
prostii sunt trecatori, prostia e eterna
sweetica
Grup: membru
Mesaje: 4
27 Jan 2007, 14:09

[Trimite mesaj privat]


De parerea asta sunt si eu...mai bine le scanati si asa castigam si noi timp.


---
alexandra
freelive
Grup: membru
Mesaje: 86
27 Jan 2007, 14:10

[Trimite mesaj privat]


Salut !


As dori sa-mi exprim si eu o parere , nu stiu cat de buna . Eu consider ca cea mai buna metoda , ca sa iei o nota mare la matematica ( si sa ramai cu ceva in cap ) , este sa rezolvi chiar tu singur problemele ( fara sa te uiti prea mult pe rezolvari ) si cand nu stii ( chiar daca nu stii foarte multe ) INTREABA .

Gandeste-te , daca ai toate variantele rezolvate .. intuitiv te uiti pe rezolvari .. aha , aha , ti se pare ca le stii . Nu le mai rezolvi tu pe toate integral si la bac faci baca , baca.. Intelegeti ideea ?

Chiar daca stresati cu intrebari ( nu stiu aia , nu stiu aia ) , mai bine intrebati , ca e mult mai important sa intelegi ce faci acolo , decat sa copiezi / vizualizezi tu rezolvarile .

Este doar o parere .


---
Optimism is an occupational hazard of programming: feedback is the treament. (Kent Beck)
Bac 2007 - 9,40
sweetica
Grup: membru
Mesaje: 4
27 Jan 2007, 14:26

[Trimite mesaj privat]


Parerea mea este ca daca ai rezolvarile mai intai te uiti pe rezolvari....apoi incpi sa le faci tu de unul singur si asa o sa ai o mai buna interpretare pe cand daca nu stii sa faci unele ex pana afli rapsunsul la intrebarile tale...trece timpul...


---
alexandra
activ10
Grup: membru
Mesaje: 33
27 Jan 2007, 14:42

[Trimite mesaj privat]


degeaba faci tu singur si nu ai rezolvarile, pt ca nu stii daca ai rezolvat problema bine sau nu;
de aceea e necesar sa ai toate rezolvarile sa poti sa te verifici;
daca ai sta de fiecare data sa intrebi pe forum tiar lua o vesnicie


---
prostii sunt trecatori, prostia e eterna
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
27 Jan 2007, 19:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Parerea mea este ca daca ai rezolvarile mai intai te uiti pe rezolvari....apoi incpi sa le faci tu de unul singur si asa o sa ai o mai buna interpretare pe cand daca nu stii sa faci unele ex pana afli rapsunsul la intrebarile tale...trece timpul...


Nu-ti impartasim deloc parerea. TREBUIE sa investesti un anumit efort INAINTE de a-ti arunca privirea pe solutii. Acest mod de lucru duce intotdeauna la progres.


---
Euclid
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
27 Jan 2007, 19:34

[Trimite mesaj privat]



Dragii mei elevi, cand eram la varsta voastra, am invatat matematica fara profesor, sa zicem 90%.Am avut un anumit motiv, dar si multa ambitie.

Nu spun ca stiu totul in matematica, dar ceea ce am stiut si stiu, am stiut sa transmit elevilor mei si stiu sa transmit elevilor mei.

Voi, in primul rand, trebuie sa va formati o gandire matematica, care nu se poate obtine prin studierea rezolvarilor gata facute, ci prin exercitiu.

Intai incercati-le, o data, de doua ori, de mai multe ori, daca nu reusiti, intrebati.

Daca va veti obisnui sa invatati rezolvarile si pe urma sa le reproduceti voi, la un moment dat creierul vostru nu va mai putea asimila.

Se fixeaza bine in memorie numai ceea ce v-ati straduit singuri sa intelegeti.

Sincer, nu sunt de acord cu publicarea integrala a rezolvarilor, ci doar parti care sa va ajute la bunul mers al gasirii solutiilor.

Sunt profesor de gimnaziu, am dat subiectele elevilor mei, nu ii ajut la rezolvare decat dupa ce imi aduc incercarile lor, le studiem,le corectam, primesc de la mine sfaturi, dupa care trebuie sa imi aduca rezolvarile, corecte.
Rezolvam in clasa numai ceea ce mi se pare peste capacitatea lor de intelegere.

Ca profesor imi dau seama ca, nici un elev mai mic, dar nici mai mare, nu va putea memora niciodata rezolvarile gata facute.
Sa nu va suparati pe mine. Asta am spus si fetei mele(este clasa a XII-a), si elevilor mei.

Natasa



---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ