Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » varianta 16
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
girl730
Grup: membru
Mesaje: 3
28 Jan 2007, 13:49

[Trimite mesaj privat]

varianta 16    [Editează]  [Citează] 

imi arata si mie cineva cum se face subiectul III de la varianta 16-M1-1...as fi foarte recunoscatoare pentru ca nu prea am inteles cum sta treaba cu grupurile si clasele de resturi

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
21 Jan 2007, 20:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
imi arata si mie cineva cum se face subiectul III de la varianta 16-M1-1...as fi foarte recunoscatoare pentru ca nu prea am inteles cum sta treaba cu grupurile si clasele de resturi


a) Calcul direct

b) Daca ar fi reductibil ar avea un divizor de gradul I de tipul
. Dar atunci ar admite pe
ca radacina.

c) Calcul direct si lung (sau izomorfismul indicat la g))

d) Idem

e)


f) Elementul neutru este
. Simetricul cautat este


g) Folosim un izomorfism intre K si corpul
plus binomul lui Newton.

Revenim cu DETALIILE mai tarziu.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
girl730
Grup: membru
Mesaje: 3
21 Jan 2007, 23:07

[Trimite mesaj privat]


multumesc mult...la partea cu detalii si calcule lungi m-am descurcat

freelive
Grup: membru
Mesaje: 86
28 Jan 2007, 12:08

[Trimite mesaj privat]


Bun, am ajuns aici . Nici eu nu am inteles prea bine , inca , clasele de resturi , modulo n si restul de chestii .

Deci la punctul b . ( O sa o iau mai babeste , pana ma prind de smecheriile astea ).

Zice sa se arate ca acest polinom e ireductibil. in Z 5.

Bun . Polinomul e de gradul 2 . Deci ca sa fie reductibil , ar trebui practic sa se poate imparti , fix , la polinom de grad 1 : cel mentionat de dumneavoastra aX+b ( unde a si b , au caciula deasupra ).

Bun , deci calculam aX+b = 0 => solutia este X = b/a ( unde a si b au caciula deasupra ).

Practic , ca sa fie ireductibila => ca solutia X = b/a ( cu caciula deasupra ) , nu ar fi buna , daca inlocuim in x^2+2( cu caciula deasupra pe 2 ). Cum demonstrez chestia asta?

b si c le-am rezolvat "brut" si mi-au dat corect .

Puteti sa-mi explicati si mie putin cum e cu clasele astea de resturi , ca nu m-am prins prea bine , si nu as vrea sa am dubii.. Daca doreste careva !


---
Optimism is an occupational hazard of programming: feedback is the treament. (Kent Beck)
Bac 2007 - 9,40
gabitza
Grup: membru
Mesaje: 102
28 Jan 2007, 12:41

[Trimite mesaj privat]


la a) se arata ca nu are radacini in Z5, deci nu se poate descompune in polinoame de grI,deci e ireductibil

freelive
Grup: membru
Mesaje: 86
28 Jan 2007, 13:49

[Trimite mesaj privat]


Aha , inteleg . Deci problema era mult mai simpla decat credeam.

Eu , ca sa demonstrez ca F nu are radacini in Z5 am calculat. Si mi-a dat ca are radacini in C5 ( daca pot sa zic asa ).

Deci daca nu are racani in Z5 , nu are cum sa fie reductbil , deci e ireductibil.

Corect ?


---
Optimism is an occupational hazard of programming: feedback is the treament. (Kent Beck)
Bac 2007 - 9,40
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ