Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
andries
Grup: membru
Mesaje: 2
06 Nov 2007, 20:59

[Trimite mesaj privat]

TeX si limba romana    [Editează]  [Citează] 

De pe site-ul ftp://ftp.iasi.roedu.net/pub/mirrors...ndows/protext/ (referinÅ£Ä? pe http://www.ctan.org/starter.html) am copiat protext.exe Å?i am instalat (parÅ£ial, recomandat) MiKTeX, TeXnicCenter, GostScript, GSview . Dar când scriu \usepackage[romanian]{babel} apare o avertizare despre "hyphenation". Nu Å?tiu ce este. Am verificat în MikTex Package Manager Å?i, Babel este instalat. De asemenea prin cÄ?utare în "program files" pentru "romanian" am gÄ?sit numai fiÅ?ierele romanian.ldf Å?i romanian.sty.
Tot din internet am copiat RomanianTeX (din 1996) (conÅ£ine: hypen-x.cfg, manifest, readme, rohyphen, romanian, romanian.dtx). Am copiat Å?i un babel care este (aproape) la fel cu cel iniÅ£ial instalat (din 2005 ambele).
Ce sÄ? fac pentru a putea scrie în românÄ? cu cât mai mici probleme. Å?tiu cÄ? pot face Å?i aÅ?a diacritice, dar poate Å?i RomanianTeX e bun la ceva?

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
06 Nov 2007, 20:41

[Trimite mesaj privat]


Nu-i raspunde nimeni omului ? Interesanta intrebarea...


---
Doamne ajuta...
Petre
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
06 Nov 2007, 20:59

[Trimite mesaj privat]

hyphenation    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Nu-i raspunde nimeni omului ? Interesanta intrebarea...

Scuze, ne-a scapat.

hyphenation inseamna pur si simplu despartire in silabe. Fiecare limba isi are propriile reguli. Probabil fisierul corespunzator limbii romane lipseste si trebuie instalat.

TeX este un monstru iar noi nu suntem atoatestiutori.

In fine, in cazurile (putine) in care fisierul standard nu desparte corect cuvintele romanesti, indicati in cuvantul respectiv in mod explicit unde anume este permisa despartirea in silabe.

Exemplu: cuvantul didactica este despartit astfel:

did
actica

Solutie: in sursa TeX mentionati di\-\dac\-ti\-ca

Comanda \- (backslash-minus) instruieste TeX-ul unde anume poate desparti un cuvant in silabe.

Solutie globala: Daca un cuvant anume este prost despartit in mod repetat, in preambul utilizati comanda

\hyphenation{di-dac-ti-ca}

Atentie! Ultima solutie nu functioneaza pentru cuvinte ce contin accente.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ