Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
bebein
Grup: membru
Mesaje: 386
25 Nov 2009, 03:38

[Trimite mesaj privat]

LATEX    [Editează]  [Citează] 

Imi dati va rog linkul de unde pot downloada LaTeX? ca nu-l mai gasesc. multumesc


---
2 lucruri sunt infinite: universul si prostia omului...dar despre univers nu sunt inca sigur-Einstein )
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
07 Nov 2009, 00:19

[Trimite mesaj privat]


Iata un punct de plecare. gasiti toate informatiile acolo. Nu putem fi mai precisi, deoarece distributiile preferate de LaTeX difera in functie de sistemul de operare pe care-l folositi.


---
Euclid
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
25 Nov 2009, 03:38

[Trimite mesaj privat]


Se face rost de ceva loc pe un HD.
(Cate un film doua ocupa 4GB. De atat am nevoie. De fapt orice computer antic va accepta o distributie linux sau alta. Sunt muuulte distributii.. http://www.linux.org/)
Se instaleaza o distributie bazata pe Debian, deoarece are drept manager de pachete de soft un program simplu si intuitiv, synaptic.
Poate cel mai bine o distributie intre Debian Sid, Ubuntu, Kubuntu, Linux Mint, Ubuntu Studio, Knoppix, Kannotix, ...
Se instaleaza raspunzand la 6 intrebari de obicei acest sistem in aia 4 GB.
Se instaleaza synaptic, daca nu e deja acolo: comanda shell:
sudo apt-get install synaptic
Frenode (XChat) channel abia asteapta intrebari daca ceva nu merge bine.
In synaptic se cauta programele ce au de-a face cu TeX si se instaleaza. (Poate selectiv, dar 4GB ajung si pentru neselectiv.)
Tot aici se da poate cate un clicuit pe maxima, pari (rubrica speciala de mate).
(Nu se pot omite: rubrica speciala de editoare, rubrica speciala de jocuri...)
Latex este instalat si asteapta sa fie folosit de oricare din cele cateva editoare (emacs, lyx, ...) care pot fi folosite. Dupa ce se vor instala si toate compilerele, tool-urile de editat muzica si video, instant mess-urile, etc. vom pierde pe majoritatea vizitatorilor actuali.


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47486 membri, 58461 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ