Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
reddog
Grup: membru
Mesaje: 200
10 Feb 2007, 11:24

[Trimite mesaj privat]

Formatarea paginii    [Editează]  [Citează] 

Cum as putea mari spatiul de scris in Latex? Sau, altfel spus, sa micsorez marginile stanga-dreapta, sus-jos ale paginii. Mi se pare ca se iroseste mult spatiu liber.

As dori, daca se poate sa-mi recomandati ceva documentatie despre Linux, mai precis despre Fedora Core 5. Eu mi-am instalat mai demult Fedora, in paralel cu Windows, dar nu prea am apucat sa-l folosesc, pentru ca am niste nelamuriri in ce priveste instalarea programelor sub Linux. Am vrut sa instalez un antivirus, am descarcat pachetul de pe net, am dat dublu click, a inceput procesul de instalare, s-a terminat cu succes, dar antivirusul nu-l gasesc in lista de programe si nici nu ruleaza in background asa cum functioneaza in Windows. Din documentatia pe care o am nu am gasit ceva in mod explicit despre instalarea pachetelor sub Linux.


---
red_dog
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
10 Feb 2007, 11:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cum as putea mari spatiul de scris in Latex? Sau, altfel spus, sa micsorez marginile stanga-dreapta, sus-jos ale paginii. Mi se pare ca se iroseste mult spatiu liber.

As dori, daca se poate sa-mi recomandati ceva documentatie despre Linux, mai precis despre Fedora Core 5. Eu mi-am instalat mai demult Fedora, in paralel cu Windows, dar nu prea am apucat sa-l folosesc, pentru ca am niste nelamuriri in ce priveste instalarea programelor sub Linux. Am vrut sa instalez un antivirus, am descarcat pachetul de pe net, am dat dublu click, a inceput procesul de instalare, s-a terminat cu succes, dar antivirusul nu-l gasesc in lista de programe si nici nu ruleaza in background asa cum functioneaza in Windows. Din documentatia pe care o am nu am gasit ceva in mod explicit despre instalarea pachetelor sub Linux.


Sa le luam pe rand:

In The not so short introduction to LaTeX gasesi raspunsurile la toate aceste intrebari. Stai! nu da click pana nu citesti si restul (linku' te scoate afara de la noi).

In ceea ce priveste dimensiunile nu pot raspunde direct, pentru ca depinde de la caz la caz. Insa o pagina cu formule NU trebuiesa fie prea incarcata. In fine, sunt pareri si pareri. Oricum, trebuie umblat la mai multe dimensiuni. De exemplu, \textwidth tine minte latimea textului, etc, etc.

Daca vrei sa migrezi, incepe cu Ubuntu. Tranzitia e probabil mai lina (poate mai sunt si alte pareri, sa le auzim)

N-ai nevoie de antivirus pentru Linux. Pericolele sunt de alta natura.

Sub Linux aplicatiile se pot instala fie manual fie via o aplicatie dedicata. Ele sunt fie sub cod sursa, fie precompilate, de cele mai multe ori arhivate (rpm sau deb in functie de distributie). Nu e mare scofala.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ