Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
anonimus
Grup: membru
Mesaje: 26
01 Apr 2007, 10:25

[Trimite mesaj privat]

AJUTOR LATEX    [Editează]  [Citează] 

Mi-am instalat MIKTeX si winshell pe calculator si am reusit sa-l fac, dar acum am niste intrebari legate de limbajul de prog. latex. Se poate pune text pe diagonala cum este acela SNEE de la variante ? daca da, cum? cum pun linia aceea de sus cum aveti voi la rezolvari "versiune preliminara................. ... .. pro-didactica.ro..." ? pot sa transform fisierele .tex in imagine (.png,.jpg or something) in loc de .pdf sau .dvi ? daca da, cum?

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
09 Feb 2007, 20:31

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Mi-am instalat MIKTeX si winshell pe calculator si am reusit sa-l fac, dar acum am niste intrebari legate de limbajul de prog. latex. Se poate pune text pe diagonala cum este acela SNEE de la variante ? daca da, cum? cum pun linia aceea de sus cum aveti voi la rezolvari "versiune preliminara................. ... .. pro-didactica.ro..." ? pot sa transform fisierele .tex in imagine (.png,.jpg or something) in loc de .pdf sau .dvi ? daca da, cum?


Raspunsul la toate intrebarile tale sunt DA. Nu-ti putem raspunde pe loc la intrebarea legata de watermark (textul din fundal). In ceea ce priveste imaginile, o solutie simpla este sa folosesti ghostscript (format .dvi -> .ps -> .png)


---
Euclid
anonimus
Grup: membru
Mesaje: 26
10 Feb 2007, 17:55

[Trimite mesaj privat]


Multumesc mult, dar in legatura cu watermarkul, de unde sa incep ? in cazul in care va referiti la faptul ca e greu sau mult sau mai stiu eu ce..

LE : cum fac din .tex -> .dvi ? legat de .dvi am doar dvi viewer si dvi->ps :|

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
10 Feb 2007, 19:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Multumesc mult, dar in legatura cu watermarkul, de unde sa incep ? in cazul in care va referiti la faptul ca e greu sau mult sau mai stiu eu ce..

LE : cum fac din .tex -> .dvi ? legat de .dvi am doar dvi viewer si dvi->ps :|


Legat de watermark incepeti de aici.

dvi viewer-ul e pentru a vizualiza documentul. Fisierul postscript (sau pdf) este forma finala. Trebuie sa aveti o gramada de utilitare, iar postscript puteti crea direct cu pdfLaTeX. Pe unde va trebuie sa puteti selecta "typesetting engine" sau cvea asemanator.


---
Euclid
alinutza
Grup: membru
Mesaje: 16
16 Feb 2007, 23:11

[Trimite mesaj privat]


mi`am instalat MIKTeX si winshell . am incercat sa scriu in winshell dar daca ii dau F5 imi da ceva eroare. ma poate ajuta cineva?


---
Ali
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
16 Feb 2007, 23:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
mi`am instalat MIKTeX si winshell . am incercat sa scriu in winshell dar daca ii dau F5 imi da ceva eroare. ma poate ajuta cineva?

Esti sigura ca gaseste calea spre executabil? Daca deschizi un terminal (DOS -prompt) si tastezi 'latex' ce se intampla? Esti sigura ca n-ai erori? Incearca documentul urmator:

\documentclass{article}

\begin{document}

Cucu !

\end{document}


---
Euclid
alinutza
Grup: membru
Mesaje: 16
17 Feb 2007, 10:02

[Trimite mesaj privat]


am reusit :D:D. ms mult


---
Ali
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
01 Apr 2007, 10:25

[Trimite mesaj privat]





---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ