Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
LuNETista
Grup: membru
Mesaje: 52
15 Mar 2007, 18:04

[Trimite mesaj privat]

tot LATEX    [Editează]  [Citează] 

Am luat de pe net MikTeX`ul pentru Windows... si WinShell`ul... incerc sa scriu cateva expresii si daca apas butonul LATEX de pe bara de meniu... imi apare o fereastra de command prompt care nu dispare... si atat... nu`mi arata nimic... fac eu ceva gresit?


---
"Oidame uden eidenai"
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
08 Feb 2007, 00:26

[Trimite mesaj privat]


Instructiunile trebuiesc respectate pas cu pas. Nu pot raspunde la intrebare, cu atat mai mult cu cat nu utilizez windows. Dar am s-o intreb pe mica sirena si voi reveni.


---
Euclid
LuNETista
Grup: membru
Mesaje: 52
08 Feb 2007, 00:29

[Trimite mesaj privat]


ms... voiam sa mai exersez si in particular... fara sa omor forumul cu "citez" si cu incercarile mele... m`am hotarat sa invat... :P


---
"Oidame uden eidenai"
reddog
Grup: membru
Mesaje: 200
08 Feb 2007, 17:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am luat de pe net MikTeX`ul pentru Windows... si WinShell`ul... incerc sa scriu cateva expresii si daca apas butonul LATEX de pe bara de meniu... imi apare o fereastra de command prompt care nu dispare... si atat... nu`mi arata nimic... fac eu ceva gresit?

Acelasi lucru mi se intampla si mie. M-am uitat si prin help-ul din WinShell si prin documentatia de pe site-ul cu MikTeX, dar tot n-am reusit.


---
red_dog
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
08 Feb 2007, 18:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Am luat de pe net MikTeX`ul pentru Windows... si WinShell`ul... incerc sa scriu cateva expresii si daca apas butonul LATEX de pe bara de meniu... imi apare o fereastra de command prompt care nu dispare... si atat... nu`mi arata nimic... fac eu ceva gresit?

Acelasi lucru mi se intampla si mie. M-am uitat si prin help-ul din WinShell si prin documentatia de pe site-ul cu MikTeX, dar tot n-am reusit.


Probabil ar fi de ajutor sa parcurgeti pentru familiarizare in limba romana http://www.cs.cmu.edu/~mihaib/articole/latex/latex-html.html

In limba engleza exista documentatie numeroasa pe Internet. Probabil cele mai bune referinte sunt http://www.ctan.org, http://www.latex-project.org si http://tex.loria.fr/

Acum hai sa verificam ca LaTeX lucreaza pe PC-ul dvoastra.

Creati mai intai un document LaTeX. De exemplu faceti copy/paste la ce urmeaza intre linii (fara linii):
_________________________

\documentclass[12pt]{amsart}
\begin{document}

\begin{itemize}

\item[(a)] $AB=\sqrt{(2,1-3)^2+(-2+3,1)^2}=
\sqrt{(-0,9)^2+(1,1)^2}=\sqrt{2,02}$

\item[(b)]Raza cercului dat este $4$.

\end{itemize}
\end{document}

____________________________

Salvati fisierul in WinShell cu un nume de genul "fisier.tex".

Apasati butonul "PDFTEX" din bara de meniu Winshell urmat de butonul "PDF".
Daca puteti vedea rezultatul LaTeX functioneaza. Altfel scrieti aici ce observati si incercam sa rezolvam din acel punct.



---
Pitagora,
Pro-Didactician
LuNETista
Grup: membru
Mesaje: 52
08 Feb 2007, 18:11

[Trimite mesaj privat]


Daca apas PDFTEX imi apare fereastra de cmd si nu pot sa mai apas si altceva ca practic se blocheaza...


---
"Oidame uden eidenai"
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
08 Feb 2007, 19:06

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Daca apas PDFTEX imi apare fereastra de cmd si nu pot sa mai apas si altceva ca practic se blocheaza...
Incercam sa facem o lista cu pasi de urmat la instalare si revenim. Va trebui insa sa asteptati cateva zile pana facem rost de un calculator cu Windows pe el.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
LuNETista
Grup: membru
Mesaje: 52
08 Feb 2007, 19:08

[Trimite mesaj privat]


ok. va multumesc mult


---
"Oidame uden eidenai"
reddog
Grup: membru
Mesaje: 200
08 Feb 2007, 22:18

[Trimite mesaj privat]


Cred ca am descoperit cum merge. Trebuie mai intai creat un proiect nou. Numele proiectului va apare in fereastra din stanga (Projects). Dand clic pe + apar Files, Figures, Tables, Bibliography. Cu click dreapta pe Files se adauga fisierul creat ca Main-Tex-Document. Cu dublu-click pe numele fisierului, continutul fisierului apare in fereastra din dreapta.
Se apasa butonul LATEX si se va mai crea si un fisier .dvi care poate fi vizualizat cu prewiewer-ul din MikTex (din Start Menu).
Daca se foloseste butonul PDF-TEX se creaza un fisier .pdf cu acelasi nume care contine vizualizarea fisierului creat si se poate deschide cu Adobe Acrobat.


---
red_dog
LuNETista
Grup: membru
Mesaje: 52
08 Feb 2007, 22:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cred ca am descoperit cum merge. Trebuie mai intai creat un proiect nou. Numele proiectului va apare in fereastra din stanga (Projects). Dand clic pe + apar Files, Figures, Tables, Bibliography. Cu click dreapta pe Files se adauga fisierul creat ca Main-Tex-Document. Cu dublu-click pe numele fisierului, continutul fisierului apare in fereastra din dreapta.
Se apasa butonul LATEX si se va mai crea si un fisier .dvi care poate fi vizualizat cu prewiewer-ul din MikTex (din Start Menu).
Daca se foloseste butonul PDF-TEX se creaza un fisier .pdf cu acelasi nume care contine vizualizarea fisierului creat si se poate deschide cu Adobe Acrobat.


ok... fac toate chestiile astea si cand apas LATEX sau PDF-TEX tot nu`mi dispare fereastra de cmd... adica nu`mi creeaza nimic... pfff ~x(


---
"Oidame uden eidenai"
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
09 Feb 2007, 01:20

[Trimite mesaj privat]


Aplicarea programului latex pe fisierul dat trebuie sa se tarmine cu succes!
(Altfel canci file dvi sau pdf)

Aternativ, pentru a mai ingradi numarul de necunoscute, facem asa:
  • Ne uitam unde este fisierul de executie latex (latex.exe sau asa ceva)
  • Dam drumul la Shell-ul din Win* (Fereastra neagra de tiparit litere si facut afaceri cu mana, cred ca e la Programe->Accesoare->Micro...
  • incercam sa vedem daca latex este in path: tiparim latex
  • Daca incepe ceva si se plange ca nu are file, atunci latex-ul este global recunoscut. (Mai e intrabarea care latex este cel global, cel din Miktex sau din WiTex...)
  • Sa zicem ca fisierul tex zace in c:/Latex/TesteleMele/Test1.tex
    Ne mutam acolo si latexuim:

    cd c:/Latex/TesteleMele/
    latex Test1.tex

    Apar erori sau apare file-ul Test1.dvi.
    Pentru a crea fisierul PDF se tipareste (dupa eliminarea erorilor)

    pdflatex Test1.tex

    ====================================================================

    Recomand folosirea de LaTeX de pe Linux impreuna cu editorul emacs sau xemacs.
    In plus, Linux vine si cu o droaie de jocuri libere care nu au echivalent (liber sau nu) in Win*. In plus e liber. Si in plus va ramane liber.
    Miktex nu este in acest sens liber (eu nu am voie sa-l modific, de exemplu),
    de aceea nu doresc sa ofer suport pentru un program "nepus la bataie".
    In rest...

    bafta, dan

    P.S. O descriere a erorilor este intotdeauna de datoria celui ce le raporteaza. Cu linia "nu-mi merge nici acum" nu se poate da nici o sansa de ajutor...
    Ar fi de descris mesajul din fereastra care "blocheaza afacerea".


  • ---
    df (gauss)
    [1] [2]  »   [Ultima pagină]


    Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
    © 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ