Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Aunhay
Grup: membru
Mesaje: 87
31 May 2008, 08:23

[Trimite mesaj privat]

texaide    [Editează]  [Citează] 

am si eu programul texaide de mult timp si problema este ca nu pot sa scriu in program altceva decat chestii matematice,de exemplu vreau sa comentezi ceva dintr-o problema pe care o rez in program si nu pot(adica pot sa scriu dar iasa totul adunat asa ca de ex:integralaestedefinitadela0la1 si nu integrala este definita de la 0 la 1)
va intreb daca stiti cum va cum pot sa scriu in texaide cuvinte separate nelipite????

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
31 May 2008, 08:23

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
am si eu programul texaide de mult timp si problema este ca nu pot sa scriu in program altceva decat chestii matematice,de exemplu vreau sa comentezi ceva dintr-o problema pe care o rez in program si nu pot(adica pot sa scriu dar iasa totul adunat asa ca de ex:integralaestedefinitadela0la1 si nu integrala este definita de la 0 la 1)
va intreb daca stiti cum va cum pot sa scriu in texaide cuvinte separate nelipite????


Abia acum am vazut acest post. Pardon!

In legatura cu intrebarea dv., noi nu folosim acel program, insa din cate stim este specific pentru a scrie STRICT numai formulele matematice. In TeX, odata intrat in modul matematic, spatiul dintre cuvinte nu mai exista, el trebuie specificat explcit su forma \, \; sau \ (ultima comanda este backslash+spatiu).


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47509 membri, 58517 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ