Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Probleme propuse » O ecuatie in Z...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
22 Jul 2013, 13:32

[Trimite mesaj privat]

O ecuatie in Z...    [Editează]  [Citează] 

Rezolvati in Z ecuatia :


---
Doamne ajuta...
Petre
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
21 Jul 2013, 13:35

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


Ne putem reduce la valori "mici" pentru x si y.
(Dar aceasta nu spune nimic despre solutie, din contra...)

Idee de procedare:



Nota: Am facut comentariul din afara "ideii" de asa natura incat idea sa nu fie deja vizibila. Din contra...



Verificare pe drumul din celalat text ascuns...

Si intr-adevar, daca inlocuim cu +2 sau -2 y-ul in A-ul de mai sus dam in ambele cazuri de 6.4-1 = 23 . Apoi B-ul, vazut ca functie de x, prezinta o simetrie fata de -1/2, deci valorile in 3 si -4 coincid. Calculam doar in 3 valoarea pentru a da de B = 2(9+3-1) = 22 . Desigur ca (23+22)(23-22) = 45 .

Acest mod de cautare a solutiei m-a scapat de luat toate factorizarile posibile ale lui 45, factorizari de forma 45 = C.D si de rezolvat sistemele A+B = C si A-B = D, chiar daca de putem restrange repede la doar cateva factorizari...


---
df (gauss)
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
22 Jul 2013, 09:19

[Trimite mesaj privat]


Poate sunt conservator, poate am imbatranit,...dar imi place mai mult solutia muncitoreasca...Comp-ul nu da idei...rezolva numai...Nu stiu altii cum sunt, dar pentru mine rezolvarea nu-mi e de ajuns...vreau si samburele...
Referitor la factorizarile lui 45 avem A>0 (y=0 nu-i solutie), B>0, deci A+B>0, ins ca A-B>0 si cum A-B<A+B vom avea numai A-B=1, A-B=3,A-B=5.Atat!


---
Doamne ajuta...
Petre
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
22 Jul 2013, 13:32

[Trimite mesaj privat]


Si eu prefer solutia umana, pe semne ca am imbatranit si eu...

(M-am decis sa pun masina de calculat la lucru pentru ca acel y=0 mi-a stat in drum, in plus se scrie totul mult mai usor si copiii astia ar fi bine sa invetze sa programeze. In plus, m-am scapat foarte repede de tiparit propozitii...)


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ