Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Probleme propuse » Calculul unei categorii de suma-produs.
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
meteor
Grup: membru
Mesaje: 22
30 Jan 2012, 08:17

[Trimite mesaj privat]

Calculul unei categorii de suma-produs.    [Editează]  [Citează] 

Sa se calculeze suma-produs, sau sa se arate un algoritm de calcul, pentru:

Daca :


minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
21 Jan 2012, 16:50

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sa se calculeze suma-produs, sau sa se arate un algoritm de calcul, pentru:

Daca :



Destul de curios ca se folosesc doar litere grecesti , cand avem la dispozitie si alfabetul arab, chirilic si altele.

Cu litere din alfabetul nostru cel de toate zilele, s-ar putea scrie cam asa:

Sa se calculeze suma de produse, sau sa se arate un algoritm de calcul pentru:





Suma se mai poate scrie si asa:







---
C.Telteu
meteor
Grup: membru
Mesaje: 22
21 Jan 2012, 19:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


Destul de curios ca se folosesc doar litere grecesti , cand avem la dispozitie si alfabetul arab, chirilic si altele.

Cu litere din alfabetul nostru cel de toate zilele, s-ar putea scrie cam asa:

Sa se calculeze suma de produse, sau sa se arate un algoritm de calcul pentru:





Suma se mai poate scrie si asa:






Mersi ca ai postat reducerea conditiei problemei.

Nu am avut nimic alceva in vedere (pur si simplu imi place sa fac notatiile cu literele din alfabetul grec).
As dori ca sa se analizeze dupa notatiile cu care am inceput (caci imi va fi mai usor sa analizez raspunsurile):

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
21 Jan 2012, 21:42

[Trimite mesaj privat]


Scrierea sumei sub forma

reprezinta de fapt un algoritm de calcul!


---
C.Telteu
meteor
Grup: membru
Mesaje: 22
22 Jan 2012, 00:50

[Trimite mesaj privat]


Poate nu mai inteles (ca nu ma exprim corect)
. Ca sa calculam valoarea acestei sume putem aduna
de la
la
, insa nu e mai comod sa scri:
, in care ai de inlocuit doar valoarea lui
?!
Da, pentru
mic calculul sumei e o nimica toata, insa pentru valori mari?!
Deci, ceea ce vreau eu este de a se obtine o formula generala, care doar inlocuind datele vom capata valoarea intregii sume.

cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
28 Jan 2012, 14:00

[Trimite mesaj privat]


Doamne, mare ti-e gradina!
Auzi la el, vrea o solutie cu litere grecesti!

Ce-i cu tampenia asta de "suma-produs"?! De unde ai scos-o, de unde stim ca se poate gasi o formula simpla pentru ea?? La ce ajuta??
Ai impresia ca la orice suma gasesti o formula??
Nici pe departe, nenea habarnistul in ale matematicii.
Ia gaseste-mi tu o formula generala pentru
S=1+1/2+...+1/n. Nu exista!! Cu atat mai putin e posibil sa existe pentru tampenia ta de suma scoasa din... strafundurile mintii tale intunecate.
Cred ca au bagat net in spitalul 9, alta explicatie nu exista pentru useri cu asemenea "manifestari matematice".
Stii sa calculezi toate sumele si produsele care au formula generala(si se poate scoate o carte de 200 de pagini cu ele), incat ai trecut la astfel de aiureli??
Ti-am mai zis pe un alt topic: chiar ai epuziat sursa nesfarsita de probleme/lucruri frumoase si interesante din matematica de ai ajuns la asemenea oribilitati fara niciun sens?? Sau mai degraba cunopstintele tale de matematica si si abilitaile de intelegere se reduc la cele 4 operatii?
Din pacate cei de pe acest forum sunt mult prea amabili ca sa-ti spuna adevarul" :matematica nu-i de nasul tau, deci lasa-te de sportul asta!!

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
28 Jan 2012, 14:33

[Trimite mesaj privat]


Cred ca se impune adaugarea sufixului "it" la numele acestui user.


---
C.Telteu
meteor
Grup: membru
Mesaje: 22
28 Jan 2012, 21:47

[Trimite mesaj privat]


Am o intrebare adresata administratiei siteului pro-didactica.ro: Voi cit timp ii veti mai permite utilizatorului cristi2011 sa-si faca de cap in asa hal?!

Nu am deprinderea sa ma pling pe la administratie, dar pot altfel sa-l "matur" de pe fata Pamintului(sa-i prezint cite abateri si atacuri la persoana a facut si sa-i pun in fata un raspuns necenzurat) pentru acest individ, in rezultat din nou vor aparea alte probleme. Regulile sunt pentru fiecare utilizator diferite sau cum?! Rezolvati pina la urma problema.

Cristi2011 ti-am permis in lung si in lat sa-ti faci de cap la un alt subiect(din start ai inceput sa faci varza), parca a aparut si o preintimpinare a moderatorilor, insa naravurile tale proaste nu au sfirsit.
Nu ti-am raspuns cu nimic la ultimul tau mesaj "fascinant" fiind cu gindul ca poate te opresti de aberat.
[Citat]
Doamne, mare ti-e gradina!
Auzi la el, vrea o solutie cu litere grecesti!

Ce-i cu tampenia asta de "suma-produs"?! De unde ai scos-o, de unde stim ca se poate gasi o formula simpla pentru ea?? La ce ajuta??
Ai impresia ca la orice suma gasesti o formula??
Nici pe departe, nenea habarnistul in ale matematicii.
Ia gaseste-mi tu o formula generala pentru
S=1+1/2+...+1/n. Nu exista!! Cu atat mai putin e posibil sa existe pentru tampenia ta de suma scoasa din... strafundurile mintii tale intunecate.
Cred ca au bagat net in spitalul 9, alta explicatie nu exista pentru useri cu asemenea "manifestari matematice".
Stii sa calculezi toate sumele si produsele care au formula generala(si se poate scoate o carte de 200 de pagini cu ele), incat ai trecut la astfel de aiureli??
Ti-am mai zis pe un alt topic: chiar ai epuziat sursa nesfarsita de probleme/lucruri frumoase si interesante din matematica de ai ajuns la asemenea oribilitati fara niciun sens?? Sau mai degraba cunopstintele tale de matematica si si abilitaile de intelegere se reduc la cele 4 operatii?
Din pacate cei de pe acest forum sunt mult prea amabili ca sa-ti spuna adevarul" :matematica nu-i de nasul tau, deci lasa-te de sportul asta!!

Acum mi-ai cazut bine, te fac praf baete!!!. Nici umbra nu i-ti va ramine!
Eu cu gindul ca tu ai idee cum sa o rezolvi, dar tu chiar esti ****** cu totul, eu ii mai pregatesc lui probleme mai delicate, eheheeei.
Si mai are rost sa discut cu oameni ca tine??!!

Tu habar nu ai despre conditia problemei.
Esti ZERO domnule in matematica!!! Pricepi ca rata in ciapa (aceasta din urma e un raspuns retoric la unul din nenumaratele tale raspunsuri si discutii stupide).
Brei... cine ti-a mai dat dimploma, citi ani ai??!!
De unde ai scos tu suma: S=1+1/2+...+1/n (aberezi din plin)?! Chiar nu ai priceput ce inseamna
??!!
De ce tu numesti suma-produs pe care eu am notat-o ca timpenie, cine esti tu sa spui astfel de lucruri?! Nici o iota nu ai priceput macar din conditia problemei.
Tu poate gindurile si rezultatele le scoti de undeva...,eu insa le deduc frumos.
Cine tie ti-a spus ca eu am impresia ca la orice suma se poate de gasit formula?!
De ce spui tu ca problema este o aiureala, daca tu nimic nu ti-ai dat seama macar ce inseamna conditia ei?!
Ce te intereseaza pe tine ca cu ce litere eu prefer sa notez?!
Ce te intereseaza pe tine ce am eu de gind sa rezolv?!(Iar, in nerepetate rinduri, foarte murdar faci atacuri).
De ce minti asa de grosolan?!
Tu ce raspunzi in numele tuturor?! Sau aceasta vine din partea lor (iar tu esti un "trimis")?! Daca da, atunci: Fara comentarii..., chiar nu are rost sa perd timpul...
Si i-ti mai spun inca o data (ca foarte greu mai esti de cap, nustiu ce ai, creeri sau...) tie si altor:
Nimeni (oricine ar fi), niciodata nu trebue sa spue cui si ce e permis persoana cu ce sa se ocupe. Ca momentant te prefaci in un bolovan ce are diploma, dar minte ZERO.

@minimarinica: Ar fi mai inteligent sa nu vii cu astfel de "manevre": "Se impune afisare "it" in fata acestui user". In loc sa dai rezolvare problemei pe care i-ti sta in fata ta, faci atac urit.

EDIT:Rezolvarea problemei o am demult (si e foarte buna).
*In conditia problemei am spus: "...sau sa se gaseasca un algoritm de calcul..". Poate rau s-a inteles ce am avut in vedere, mai descriu inca odata detaliat: Fiind date datele problemei, folosindu-ne dupa algoritm sa gasim "formula" sumei-produs (pentru datele cutare).Adica stiindu-l pe
se gaseste formula generala. Adica, avind algoritmul in fata, avind datele problemei, se poate de alcatuit "formula" pentru ooorrriiiccee date(cu conditiile impuse). Eu cred ca conditia e foarte clara(demult). Mai sunt neclaritati?! Chiar e asa de dificila conditia problemei?!

cristi2011, uite daca esti in stare sa rezolvi problema, atunci mai stii ceva sa numeri .
DACA eu i-ti prezint rezolvarea, si nu gasesti o greseala atunci TU esti un ZERO rotund in matematica (+ diploma...).
Esti deacord sau din nou o dai la fuga?!
Sau poate mai bine vii cu alte atacuri murdare (din afara subiectului) la adresa mea?!

Bine, deci astept rezolvarea problemei.
Miine revin, daca nu o gasesc, atunci eu voi posta rezolvarea si sa nu te mai vad niciodata in ochii mei, sa nu mai scrii nici un raspuns la mesajul meu, sa dispari in veci din fata mea, te rog sa spui cine esti , ca sa stiu a ma feri de asa "berbedei".

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
28 Jan 2012, 23:24

[Trimite mesaj privat]


Citez:
"@minimarinica: Ar fi mai inteligent sa nu vii cu astfel de "manevre": "Se impune afisare "it" in fata acestui user". In loc sa dai rezolvare problemei pe care i-ti sta in fata ta, faci atac urit. "

Imi pare rau, dar eu am spus ca "it" merita a fi sufix, nu prefix! Vad ca stai ingrozitor de rau cu limba romana. In ce priveste cat de bine stapanesti matematica, nu am intentia sa-mi dau cu parerea, dar nu stiu de ce ai impresia ca aici esti un fel de stapan de sclavi si obligi pe toata lumea sa-ti rezolve ce vrei tu. Civilizat este sa te comporti ca toti utilizatorii si daca postezi o problema la care vrei raspuns, astepti sa vezi cine are timpul necesar in primul rand, apoi priceperea si vointa de a raspunde cererii tale. Unii dintre noi avem de intretinut familii, pentru asta muncim mai mult sau mai putin rentabil, mai avem si alte prioritati... Interventiile pe acest site, pentru majoritatea dintre noi sunt un fel de a ne delecta, iar cand cineva ca tine are astfel de interventii, este normal sa ne comportam ca anticorpii cu microbii.
Nu incerca sa schimbi profilul acestui site. S-a muncit enorm pentru a se ajunge aici.


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
29 Jan 2012, 10:57

[Trimite mesaj privat]

pentru METEOR(IT0)...    [Editează]  [Citează] 

uite care e "cestiunea"...meteor(it0),...noi, nu stim sa rezolvam o astfel de problema...(asta e!!!,nu le stim noi pe toate....) asa ca te rugam sa ne dai matale solutia...da-ne pe spate,fa-ne praf... BAETE...,umileste-ne...si cum noi suntem niste
(adica zero taiat)...in ale matematicii si nu ne mai poti privi...,noi,firi intelegatoare, n-o sa ne suparam deloc daca n-o sa ne mai citesti si nici daca n-o sa mai intri pe aici...
P.S. noi te rugam sa ne ierti "gresala"de a nu avea un IQ corespunzator cerintelor si pretentiilor tale ...si daca totusi nu se poate... si nu se poate sa gasim milostenie...da fuguta la administratorii site-ului si....fa o plangere(paracios mic ce esti...nu-i frumos ce faci!...zau! bata-te norocu' sa te bata!...ca daca o s-o tii tot asa cu limba ...o sa ai numai "succesuri" in matematica...) PE BUNE!!!
cu respect,
va saluta un
,...nu rotund !!!(cum scrie mai sus!!!(deh!...mandria!)...navigator pe pro-didactica !


---
Doamne ajuta...
Petre
cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
29 Jan 2012, 11:22

[Trimite mesaj privat]


Hai ma, lasati-l in pace. A scris pe un alt topic, pe undeva pe aici, ca nu are nici macar bacalaureatul. Plus ca mesajele sale sunt pline de greseli de scriere in romana, si el se baga la matematica. Apropo de "baete".
Eu nu stiu cum permit administratorii acestui site astfel de elemente pe aici...

Stiti vorba aia "s-a urcat scroafa-n copac"
Nu intelegeti, la el numarul intreg e un numar de obiecte, numarul rational se obtine taind un obiect in mai multe parti...si cam aici se limiteaza matematica lui, mai departe nu le mai "vede". E si normal, pentru un golanas care n-are nici macar liceul terminat, nu?
Iar asa -zisa "problema" cu suma e o tampenie, aia nu-i problema de matematica, e o aiureala scornita de cineva care nu are ce face.
Suma aia nu are vreo alta formula restransa, sunt gata sa pariez pe oricat. Si chiar de-ar avea(desi sunt sanse de 0,00000001 %), nu ne intereseaza, deoarece nu vedem de unde a aparut aceasta suma si care este utilitatea ei?? In afara de faptul ca e o oribiliatte scornita la intamplare, ce am mai putea spune despre aceasta mareata suma-produs?(termen ridicol inventat tot de maretul matematician fara liceu).
E o bataie de joc la adresa matematicii sa propui astfel de "probleme"...
Iar, meteoritule, ca s-o dam pe limba ta, ne doare undeva de suma ta-produs si de faptul ca nu stim formula, care probabil nici nu exista. Ia-ti-o si du-te invartindu-te cu ea. Noi ne ocupam cu partea frumoasa, interesanta, UTILA a matematicii, nu cu prostioare din acestea!
A, si daca pleci de aici, foarte bine. Asta era si ideea!

[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58498 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ