Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Probleme propuse » Numere prime
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
25 Feb 2010, 07:36

[Trimite mesaj privat]

Numere prime    [Editează]  [Citează] 

Fie P cel mai mic numar prim si R cel mai mare numar prim care apartin intervalului de numere naturale (n,4n) unde n>1.Sa se arate ca R-P<3n.

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
12 Feb 2010, 16:54

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Fie P cel mai mic numar prim si R cel mai mare numar prim care apartin intervalului de numere naturale (n,4n) unde n>1.Sa se arate ca R-P<3n.


Dar pare evident, deoarece 3n este lungimea intervalului.


---
C.Telteu
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
12 Feb 2010, 19:33

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Fie P cel mai mic numar prim si R cel mai mare numar prim care apartin intervalului de numere naturale (n,4n) unde n>1.Sa se arate ca R-P<3n.

Dar pare evident, deoarece 3n este lungimea intervalului.

Asa este!Aveti dreptate!Cum demonstram totusi ca in acel interval exista cel putin doua numere prime?Eu stiu din cartea "Istoria matematicii" ca pentru n>1 in intervalul(n,2n) exista cel putin un numar prim dar nu se da si demonstratia acestei afirmatii.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
25 Feb 2010, 07:36

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
Fie P cel mai mic numar prim si R cel mai mare numar prim care apartin intervalului de numere naturale (n,4n) unde n>1.Sa se arate ca R-P<3n.

Dar pare evident, deoarece 3n este lungimea intervalului.

Asa este!Aveti dreptate!Cum demonstram totusi ca in acel interval exista cel putin doua numere prime?Eu stiu din cartea "Istoria matematicii" ca pentru n>1 in intervalul(n,2n) exista cel putin un numar prim dar nu se da si demonstratia acestei afirmatii.


Aplicati de doua ori teorema Bertrand-Chebyshev pe intervalele (n,2n) si (2n,4n). Pentru demonstratia teoremei puteti consulta online
http://en.wikipedia.org/wiki/Proof_of_Bertrand's_postulate


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ