Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2010 » legile de compozite
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
nebunu111
Grup: membru
Mesaje: 6
01 Oct 2011, 00:45

[Trimite mesaj privat]

legile de compozite    [Editează]  [Citează] 

salut am o problema cu intelegerea legii de compozite si anume la asociativitate si distribuitate la asoc am ex asta :x*y=xy+4x+4y+12 eu stiu formula aia (x*y)*z=x*(y*z) si de aiceai mai stiu ca vine (x*y)*z=(xy+4x+4y+12)*z de aici nema nu mai inteleg nimic va rog daca ma puteti ajuta intrun fel


---
fara nr
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
21 Jan 2011, 19:52

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
salut am o problema cu intelegerea legii de compozite si anume la asociativitate si distribuitate la asoc am ex asta :x*y=xy+4x+4y+12 eu stiu formula aia (x*y)*z=x*(y*z) si de aiceai mai stiu ca vine (x*y)*z=(xy+4x+4y+12)*z de aici nema nu mai inteleg nimic va rog daca ma puteti ajuta intrun fel


Mai ai o problema mai grava: LIMBA ROMANA!


---
C.Telteu
nebunu111
Grup: membru
Mesaje: 6
21 Jan 2011, 22:15

[Trimite mesaj privat]


eu am postat aici pe site ca sa invat cate ceva la mate daca tu spui ca aceste este un site in care tu vrei sami corectezi greselele exprimarii gramaticale daca vrei ma ajuti daca nu nu


---
fara nr
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
21 Jan 2011, 22:49

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
eu am postat aici pe site ca sa invat cate ceva la mate daca tu spui ca aceste este un site in care tu vrei sami corectezi greselele exprimarii gramaticale daca vrei ma ajuti daca nu nu


Nu am vrut sa te supar, ci am vrut sa trag un semnal de alarma. Cele doua interventii ale tale de mai sus sunt o jignire adusa limbii romane, si totodata a termenilor matematici. Imi vine foarte greu sa incerc sa iti scriu aici ceea ce, desigur, ti-a explicat profesorul la clasa. Banuiesc insa ca nu prea erai prezent, ca asa e "modern", nu?


---
C.Telteu
nebunu111
Grup: membru
Mesaje: 6
21 Jan 2011, 23:16

[Trimite mesaj privat]


da bine,mersi mult de ajutor si scuzama daca te-am deranjat cu ceva


---
fara nr
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
22 Jan 2011, 00:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
salut am o problema cu intelegerea legii de compozite si anume la asociativitate si distribuitate la asoc am ex asta :x*y=xy+4x+4y+12 eu stiu formula aia (x*y)*z=x*(y*z) si de aiceai mai stiu ca vine (x*y)*z=(xy+4x+4y+12)*z de aici nema nu mai inteleg nimic va rog daca ma puteti ajuta intrun fel


Deoarece este vorba de tema, ai voie sa lucrezi cu manualul deschis in fata. Nu e mare lucru. Deoarece stim ca
pentru ORICE x, y nu facem decat sa aplicam acest lucru mai departe:

Mai departe se desfac parantezele si se simplifica. Acelasi lucru pentru

Ce trebuie sa aratam in final? Faptul ca cele doua rezultate coincid pentru ORICE valori x, y, z (domeniul acestor valori este specificat in enunt). Odata ce am arata acest lucru, am verificat DEFINITA asociativitatii.


---
Euclid
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
22 Jan 2011, 00:21

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
am verificat DEFINITA asociativitatii.


Ati fost molipsit

nebunu111
Grup: membru
Mesaje: 6
22 Jan 2011, 14:57

[Trimite mesaj privat]


MULTUMESC MULT


---
fara nr
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
25 Jan 2011, 02:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
salut am o problema cu intelegerea legii de compozite si anume la asociativitate si distribuitate la asoc am ex asta :x*y=xy+4x+4y+12 eu stiu formula aia (x*y)*z=x*(y*z) si de aiceai mai stiu ca vine (x*y)*z=(xy+4x+4y+12)*z de aici nema nu mai inteleg nimic va rog daca ma puteti ajuta intrun fel

Pentru toti cei ce au probleme cu astfel de probleme: Legea de compozitie data se rescrie..

(Faptul ca x si y sunt din IR si nu cumva din Q l-am inventat eu.)
Asociativitatea se argumenteaza cel mai aproape de cadrul structural (care este transportul de structura de la IR la IR prin functia x->x+4 cu inversa x-4<-x) in modul urmator:

Fie x,y,z arbitrare in IR. Atunci avem:

Transportul de structura devine si mai clar, daca facem calcule paralel in
(IR cu inmultirea) considerand cele cateva numere 0,1,2,3,4,5
si respectiv in
(IR cu *) considerand cele cateva nunere respectiv corespunzatoare -4,-3,-2,-1,0,1 .

Problema aminteste ceva despre distributivitate.
Fata de care structura de "adunare" ?
Si cum se poate ghici o astfel de structura buna pur si simplu facand transportul de structura al adunarii de pe ( IR, + ) la o noua structura ( IR, # )?


---
df (gauss)
ecko72t
Grup: membru
Mesaje: 2
01 Oct 2011, 00:45

[Trimite mesaj privat]





Salut, spre rusinea mea , de acum ma apuc sa" invat " mate. Sunt ultimul an de seral, pana acum ce am facut=0 incerc sa inteleg aceste exercitii.
M-am uitat peste acesta si nu inteleg de ce sau de unde ai pus +4 ( -4 + 4 )
Multumesc

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ