Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2010 » bac 2010 m1
[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
Crysler
Grup: membru
Mesaje: 52
02 Jul 2010, 14:18

[Trimite mesaj privat]


La fizic? ne-au rupt. Nu mi se pare corect. ?ia de la chimie ie?iser? deja dup? dou? ore, în timp ce noi, cei cu fizica abia dac? trecusem de jum?tatea examenului. A fost o exprimare ambigu? la unul din subiecte, unii au în?eles bine, al?ii prost; pentru mine s-a dus dracului tot exerci?iul, care valora 15pct. Chiar ?i maic?-mea, care-i prof? de fizic? a zis c? o exprimare mai neclar? ca aia n-a v?zut vreodat?.

S-a copiat în draci, s-a vorbit.... eu sunt s?tul pân? peste cap de c?caturile astea, iar examenul ?sta mi-a comprimis ?ansele de a pleca la facultatea pe care mi-o doream. Nu era mai simplu s? dau ?i eu la biologie, s? vin cu 50lei la mine, s? copiez tot de pe memorator, s? iau 10 ?i s? m? car de aici ? Era foarte simplu, si lucram sub diviza "scopul scuza mijloacele".

Dar nu, am fost cinstit, ?i ce primesc la schimb ? Un bobârnac de la pro?tii care vor lua 10, ?i care m-au apostrofat cu "da dac? e?ti prost ?i nu te-ai descurcat ?i tu cu profa...."

?i acum precis va veni cineva cu o consolare deja cli?eu "Din p?cate asta e, tr?im în România". N-o s? m? fac? deloc s? m? simt mai pu?in mizerabil...


---
Knowledge is power. Power corrupts. Study hard. Be evil.
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
02 Jul 2010, 15:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Dar nu, am fost cinstit, ?i ce primesc la schimb ? Un bobârnac de la pro?tii care vor lua 10, ?i care m-au apostrofat cu "da dac? e?ti prost ?i nu te-ai descurcat ?i tu cu profa...."

?i acum precis va veni cineva cu o consolare deja cli?eu "Din p?cate asta e, tr?im în România". N-o s? m? fac? deloc s? m? simt mai pu?in mizerabil...


Cine copiaz? fur? de la cei cinsti?i. Este de datoria dv. s? reclama?i acest fapt! De fapt, a?a-zisul secret al "cinstei" de pe alte meleaguri tocmai în asta const?...


---
Euclid
Crysler
Grup: membru
Mesaje: 52
02 Jul 2010, 16:10

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


Cine copiaz? fur? de la cei cinsti?i. Este de datoria dv. s? reclama?i acest fapt! De fapt, a?a-zisul secret al "cinstei" de pe alte meleaguri tocmai în asta const?...


Nu v? da?i seama c? dac? a? fi f?cut a?a ceva, nu a? fi ie?it viu din ?coal? [la propriu]... codul omertei este sfânt printre liceenii care dau bacul.


---
Knowledge is power. Power corrupts. Study hard. Be evil.
Furty
Grup: membru
Mesaje: 15
02 Jul 2010, 19:31

[Trimite mesaj privat]


domnii admini, se poate sa mai prelungiti durata abonamentului iBac pana spre sfarsitul lunii pentru a ne servi si in vederea pregatirii pentru admitere ?
nu stiu cum este la altii dar la mine este valabil pana pe 07/07/2010
ar fi foarte folositor daca ati mai lasa macar 10 zile

sarnthillaurwen
Grup: membru
Mesaje: 8
02 Jul 2010, 21:34

[Trimite mesaj privat]


?i eu am admiterea pe 17 iulie

madalin19
Grup: membru
Mesaje: 8
04 Jul 2010, 20:11

[Trimite mesaj privat]


prelungiti-l pana in toamna ca mai sunt unii care dau bac-ul la mate si in a 2-a sesiune - de ex. eu

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
04 Jul 2010, 22:06

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
S-a copiat în draci, s-a vorbit.... eu sunt s?tul pân? peste cap de c?caturile astea, iar examenul ?sta mi-a comprimis ?ansele de a pleca la facultatea pe care mi-o doream. Nu era mai simplu s? dau ?i eu la biologie, s? vin cu 50lei la mine, s? copiez tot de pe memorator, s? iau 10 ?i s? m? car de aici ? Era foarte simplu, si lucram sub diviza "scopul scuza mijloacele".

Dar nu, am fost cinstit, ?i ce primesc la schimb ? Un bobârnac de la pro?tii care vor lua 10, ?i care m-au apostrofat cu "da dac? e?ti prost ?i nu te-ai descurcat ?i tu cu profa...."

?i acum precis va veni cineva cu o consolare deja cli?eu "Din p?cate asta e, tr?im în România". N-o s? m? fac? deloc s? m? simt mai pu?in mizerabil...


Examenul de maturitate este exact acesta, de a nu fi copiat.
Cei ce l-au trecut au in ochii mei o nota mult mai mare decat cele scrise formal pe hartie.

Viata este lunga, increderea in fortele proprii este principalul atu in mainile unui om. Parintii pot sa stea mandrii de partea copiilor si sa-i ajute in astfel de momente grele in viata. Si acesta este doar inceputul...
Multi se duc la "facultatea care au dorit" si intalnesc acolo din nou acelasi sistem cu alte etaloane decat cel de 50 de lei si alte tehnici de a "merge servit" la examen. Cunosc oameni care dupa 4 sau sase ani de "facultate dorita" se intorc acasa si de fapt nu au invatat nimic.
Dupa parerea mea, adevarul este cel ce conteaza, chiar daca marea majoritate se aranjeaza cu furtul. Si fiecare are de raspuns pentru sine la intrebarea:

<< De ce vreau sa merg la facultatea X? >>

care uneori are caracter de "gasca" sau de "continuare a face ce spun altii sa facem". Nu numai ca omul trebuie sa se gandeasca bine atunci ce *vrea* si ce *poate* lucra in cinci ani pana la pensie, ci si ceea ce poate sa-i chiar aduca o salata noua de cunostinte, probabil dispuse pe masa dupa cum facultatea are oameni d platit... Aceasta este cea de-a doua maturitate, inca nefinala, preparand sau ignorand maturitatea profesionala, o cu totul alta.

Dintre numele de doctori buni, fizicieni buni, chimisti buni, jurnalisti si scriitori buni, care vor conta pentru un oras anume sau pentru toata tara, vor fi nume ale celor ce nu au copiat (sau ale celor ce au copiat si isi dau seama la timp de lipsa de sens a fraudei). Eu sunt convins ca un medic este mai usor un medic bun daca in liceu a inteles matematica. Mai mult ii va ajuta poate, in noua impartire de carti in medicina, pentru ca va intelege mai usor (stupiditatea/birocratia din) contabilitate, va face mai repede legaturi intre lucruri disparate si va avea curajul sau retinerea sa faca o investitie sau alta. Asadar, sa mai asteptam sa treaca anii.

Pe aceasta pagina nu pot sa-i ajut pe cei ce vor sa devina medici buni, decat poate cu "sfaturi poetice", dar cei ce au de-a face cu matematica (sau cu fizica teoretica) vor gasi aici (daca nu in mod liber la facultatea aleasa) suport pentru a trece prin ea in mod structural si liber.

Respect pentru examenul trecut! Viata e lunga!


---
df (gauss)
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58509 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ