Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2010 » Subiecte Bac olimpici
[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
15 Jun 2010, 21:12

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Integrala este de la 1 la e.

Sigur ave?i imaginile de pe site-ul de mai sus, c? pe alea le am ?i eu ?i sunt foarte clare ?


Atunci problema este u?oar?. Se folose?te monotonia integralei. Având în vedere c?
rezult?

Deci ?irul este convergent, m?rginit inferior de zero. Pe de alt? parte, putem face schimbarea de variabil?
. Atunci

Cu criteriul cle?telui rezult? c? limita este zero.


---
Euclid
sarnthillaurwen
Grup: membru
Mesaje: 8
17 Jun 2010, 19:15

[Trimite mesaj privat]

asimptota    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Ei bine, domn' profesor, ce p?rere ave?i ? Par u?oare fa?? de unele variante.

Mi-a ie?it cam tot în afar? de c) -urile de la subiectul 2, sunt cam jegoase. Se poate posta o rezolvare ?

P.S: pentru cine le-a rezolvat, S3, 2. b) func?ia aia chiar admite asimptot? la -inf ? C? eu nu-i g?sesc nici orizontal? ?i nici oblic?...


salut,
eu am gasit o asimptota oblica la - inf ... adica y=2x+1. Tie ti-a dat pana la urma?

Crysler
Grup: membru
Mesaje: 52
18 Jun 2010, 17:24

[Trimite mesaj privat]


Poate te referi la cea orizontal? care se duce la -inf.
Da, mi-a dat ?i mie pân? la urm? cea oblic? atât cât zici tu. Gre?isem ini?ial o limit?...


---
Knowledge is power. Power corrupts. Study hard. Be evil.
Crysler
Grup: membru
Mesaje: 52
18 Jun 2010, 17:55

[Trimite mesaj privat]




---
Knowledge is power. Power corrupts. Study hard. Be evil.
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
18 Jun 2010, 18:03

[Trimite mesaj privat]


Mul?umiri!

yooozm
Grup: membru
Mesaje: 3
21 Jun 2010, 11:40

[Trimite mesaj privat]


Am si eu o problema care nu stiu sa o fac de la bacu pt olimpici la fizica. Problema e de la mecanica subiectul 2 subpunctele c si d.

[url]https://docs.google.com/fileview?id=0Bxrhp2qh2MlBNTNiYjU4NjktNTMyYS00MjBlLWIyNmUtN2VlOTNkYTZjM2Fm&hl=en+&pli=1

- la subpunctul a) am folosit ecuatia vitezei in care v0=0 si t0=0 si mi-a dat viteza maxima 18 m/s
- la subpunctul b) am folosit Lf= M * a * d* cos0 = M * a * d
am folosit ecuatia miscarii cand x0,v0,t0=0 si am aflat distanta parcursa d = (a*t^2)/2 si in final lucru mecanic a avut valoarea Lf=32,4MJ
- la subpunctul c si d va rog sa ma ajutati ca nu am nici o idee. Am incercat cu sa aflu distanta parcursa pe fiecare portiune de timp [0;18],[18:54],[54;t1] fosolind legea L = delta Ec unde L = lucrul mecanic al rezultantei tuturor fortelor. t1 fiind necunoscut nu m-am descurcat sa gasesc viteza din ecuatia vitezei. Va multumesc.


---
voda
Crysler
Grup: membru
Mesaje: 52
21 Jun 2010, 12:46

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am si eu o problema care nu stiu sa o fac de la bacu pt olimpici la fizica. Problema e de la mecanica subiectul 2 subpunctele c si d.

[url]https://docs.google.com/fileview?id=0Bxrhp2qh2MlBNTNiYjU4NjktNTMyYS00MjBlLWIyNmUtN2VlOTNkYTZjM2Fm&hl=en+&pli=1

- la subpunctul a) am folosit ecuatia vitezei in care v0=0 si t0=0 si mi-a dat viteza maxima 18 m/s
- la subpunctul b) am folosit Lf= M * a * d* cos0 = M * a * d
am folosit ecuatia miscarii cand x0,v0,t0=0 si am aflat distanta parcursa d = (a*t^2)/2 si in final lucru mecanic a avut valoarea Lf=32,4MJ
- la subpunctul c si d va rog sa ma ajutati ca nu am nici o idee. Am incercat cu sa aflu distanta parcursa pe fiecare portiune de timp [0;18],[18:54],[54;t1] fosolind legea L = delta Ec unde L = lucrul mecanic al rezultantei tuturor fortelor. t1 fiind necunoscut nu m-am descurcat sa gasesc viteza din ecuatia vitezei. Va multumesc.


La subpunctul b) s-a strecurat o gre?eal? pe undeva. Probabil ai uitat de g, c? valoarea corect? este de 324 MJ.

La problema aceasta punctul c) se poate aborda doar dup? ce ai rezolvat d)

Este dubios de simplu, defapt: dac? observi, pe intervalul de timp [54,t1] accelera?ia este de
. Din legea vitezei i?i rezult? foarte simplu timpul final (t1) ca fiind



Rezult? timpul total de aici, adic? 54s (timpul în care s-a mi?cat accelerat + timpul în care a mers cu vitez? constant?) + 36s (timpul în care a decelerat) = 90s

Asta ar trebui s?-?i fie mai mult decât suficient pentru a rezolva c) -ul. Bafta mult?!


@moderatori: sper c? nu se sup?r? cineva c? rezolv pe un forum de matematic? probleme de fizic?...


---
Knowledge is power. Power corrupts. Study hard. Be evil.
yooozm
Grup: membru
Mesaje: 3
21 Jun 2010, 15:10

[Trimite mesaj privat]


e banal ) nici nu m-am gandit sa rezolv d) -ul primul. Multumesc mult :D


---
voda
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58510 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ