Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2010 » Variante...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Strott
Grup: membru
Mesaje: 817
03 Oct 2009, 22:02

[Trimite mesaj privat]

Variante...    [Editează]  [Citează] 

Se pare ca anul acesta nu vor mai aparea cele 100 de variante...Cum preconizati sa ne ajutati pentru pregatirea examenului?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
03 Oct 2009, 21:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Se pare ca anul acesta nu vor mai aparea cele 100 de variante...Cum preconizati sa ne ajutati pentru pregatirea examenului?


Deja in iBac doritorii pot gasi arhiva subiectelor rezolvate din ultimii 3 ani. Nu credem ca Ministerul Educatiei va schimba in mod fundamental formatul subiectelor de matematica la examenul de Bacalaureat, deci parcurgerea subiectelor din anii precedenti va oferi elevilor o baza solida pentru examenul din acest an.

Pe de alta parte intelegem ca nu toti elevii sunt pasionati de matematica si ca timpul alocat de majoritatea elevilor studiului matematicii este destul de scurt. Pentru a-i ajuta sa foloseasca aceste ore dedicate matematicii in mod optim, am inceput sa publicam in zona iBac lectii de recapitulare a celor mai importante parti ale matematicii de liceu.

Dupa 15 octombrie cand toate aceste lectii vor fi publicate pe site, vom adauga si alte materiale in zona iBac. Avem in plan intre altele si includerea de

  • teste online de verificare a intelegerii lectiilor de recapitulare
  • profesori care sa coordoneze online pregatirea elevilor


Evident in functie de reactia elevilor, putem face modificari in aceste planuri si de asemenea asteptam cu deosebit interes sa vedem care ar fi asteptarile si cererile celor direct interesati.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
03 Oct 2009, 22:02

[Trimite mesaj privat]


Se impune o clarificare: nu credem in meditatiile online. Discutiile 1:1 fie in clasa cu profesorul, fie in privat cu mentorul/meditatorul, sunt de neinlocuit.

Acest site trebuie abordat ca un material suplimentar (si util, am adauga noi).


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ