Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2009 MT2 » Bac
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ciuciu
Grup: membru
Mesaje: 14
30 Jun 2009, 19:55

[Trimite mesaj privat]


var 72

Am si eu o nelamurire,la subiectu 3,exercitiu 2b eu nu am folosit schimbarea de variabila,ci am bagat x-ul sub radical si am scris radicalul ca putere,totusi nu imi dau seama ce e gresit la aceasta metoda,daca puteti sa ma lamuriti va rog,raspunsul nu este acelasi,deci este ceva gresit.

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
30 Jun 2009, 19:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
var 72

Am si eu o nelamurire,la subiectu 3,exercitiu 2b eu nu am folosit schimbarea de variabila,ci am bagat x-ul sub radical si am scris radicalul ca putere,totusi nu imi dau seama ce e gresit la aceasta metoda,daca puteti sa ma lamuriti va rog,raspunsul nu este acelasi,deci este ceva gresit.


Ceea ce ne descrieti seamana a nonsens, dar poate nu intelegem exact cum anume ati procedat.


---
Euclid
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 Jun 2009, 19:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
var 72

Am si eu o nelamurire,la subiectu 3,exercitiu 2b eu nu am folosit schimbarea de variabila,ci am bagat x-ul sub radical si am scris radicalul ca putere,totusi nu imi dau seama ce e gresit la aceasta metoda,daca puteti sa ma lamuriti va rog,raspunsul nu este acelasi,deci este ceva gresit.


Si dupa ce ati scris radicalul ca putere cum ati mai calculat integrala, avand in vedere ca sub radical aveti o functie mai complicata de x si pe x la o putere?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ