Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2009 MT1 » Varianta 21, subiectul II
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
mathmylove
Grup: membru
Mesaje: 30
30 Jun 2009, 21:13

[Trimite mesaj privat]

Varianta 21, subiectul II     [Editează]  [Citează] 

La 1c) Daca am scris ca in solutia de pe subiecte2009.edu.ro, dar fara sa mai precizez care sunt solutiile se puncteaza integral?
Adica: am ajuns la (x+1/2)^2 + (y+1/2)^2 = (sqrt(2)/2)^2, ec. care admite o infinitate de sol. pt ca este ec. unui cerc de centru (-1/2,-1/2) si raza sqrt(2)/2 => sist. admite o inf. de sol.
Nu se cerea rezolvarea sistemului...

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
30 Jun 2009, 19:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
La 1c) Daca am scris ca in solutia de pe subiecte2009.edu.ro, dar fara sa mai precizez care sunt solutiile se puncteaza integral?
Adica: am ajuns la (x+1/2)^2 + (y+1/2)^2 = (sqrt(2)/2)^2, ec. care admite o infinitate de sol. pt ca este ec. unui cerc de centru (-1/2,-1/2) si raza sqrt(2)/2 => sist. admite o inf. de sol.
Nu se cerea rezolvarea sistemului...


Nu cunoastem baremul de corectare. Daca ati fi la examenul oral si mi-ati da acest argument v-as pune urmatoarea intrebare:

"Aratati ca acel cerc are o infinitate de puncte".


---
Euclid
mathmylove
Grup: membru
Mesaje: 30
30 Jun 2009, 20:52

[Trimite mesaj privat]


Adica nu e destul de riguros cum am zis eu? Sa inteleg ca trebuia sa arat "explicit" ca ec. cercului admite o inf. de sol.? (cum ati facut dvs. in varianta de pe site cu ec. parametrice ale cercului)

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
30 Jun 2009, 21:11

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Adica nu e destul de riguros cum am zis eu? Sa inteleg ca trebuia sa arat "explicit" ca ec. cercului admite o inf. de sol.? (cum ati facut dvs. in varianta de pe site cu ec. parametrice ale cercului)


Sa ma explic: din punctul meu de vedere as puncta maxim argumentul cu cercul, avand in vedere ca este vorba de un examen scris. Dar, din nou trebuie sa subliniez ca nu cunoastem baremul de punctare... speram sa se publice!



---
Euclid
mathmylove
Grup: membru
Mesaje: 30
30 Jun 2009, 21:13

[Trimite mesaj privat]


Baremul oficial se gaseste la adresa http://subiecte2009.edu.ro/bacalaureat/subiecte_si_bareme/

Multumesc pentru raspuns!

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ