Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT2 » iBac 2008 - zona cu acces platit
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 Apr 2008, 00:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
noi notam dreptele (AB):.... deci se poate iontelege ca punctul se afla pe dreapta


Probabil aceasta varianta nu va mai fi data la bacalaureat tocmai pentru a evita aceasta polemica. Nu stiu daca exista o notatie unanim acceptata pentru drepte, segmente, semidrepte. Ar fi interesant de vazut modul in care sunt prezentate in mai multe manuale pentru a face o comparatie.

Daca se accepta faptul ca autorul problemei a vrut sa scrie dreapta AB, atunci exista doua solutii ale problemei (-4,3) si (0,5/3). Daca s-a referit doar la segmentul AB, atunci exista o singura solutie (0,5/3).


---
Pitagora,
Pro-Didactician
nino99
Grup: membru
Mesaje: 381
30 Apr 2008, 00:26

[Trimite mesaj privat]


Va rog sa nu va suparati dar in geometria analitica notatiile
AB - lungimea segmentul determinat de punctele A si B
(AB): ax+by+c=0 unde a,b,c apartin R a sau b diferit 0 - ecuatia dreptei determinata de punctele distincte A si B

vedeti manualele de geometrie analitica cls XI si culegeri
in geometria plana (AB) este un segment deschis

cine a conceput subiectul s-a gandit la aceste notatii dar aveti si dvs. dreptate poate fi inteles si alt mod

brebenela
Grup: membru
Mesaje: 87
30 Apr 2008, 00:33

[Trimite mesaj privat]


va rog sa ajungeti la un rezultat si sa ne anuntati daca pica varianta asta ce vor face elevii,deci cand stiti sigur reveniti si astept raspuns aici,noapte buna


---
brebenela
nino99
Grup: membru
Mesaje: 381
30 Apr 2008, 01:03

[Trimite mesaj privat]


Rezolvare
se scrie ec dreptei determinata d epunctele A si B
(AB): x+3y-5=0
punctul C apartine (AB) se da lui y=m =>x=5-3m
mai sus s-a calculat distantele si din raport a rezultat egalitatea
se ridica la patrat se obtine
9(1-m)^2+(m-1)^2=4[9(2-m)^2+(m-2)^2]
10(m-1)^2=40(m-2)^2
(m-1)^2=4(m-2)^2
m-1=2(m-2)=>m=3
m-1= -2(m-2) =>m=5/3
daca m=3 =>y=3=>x=-4 C(-4,3)
daca m=5/3 =>y=5/3 =>x=0 C(0,5/3)

punctul apartine dreptei deci poate fi atat in interiorul segmentului determinat de punctele A si B cat si in exterior sunt doua solutii

brebenela
Grup: membru
Mesaje: 87
30 Apr 2008, 08:10

[Trimite mesaj privat]


multumesc nino 99 asa voi considera rezolvarea


---
brebenela
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 Apr 2008, 08:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
multumesc nino 99 asa voi considera rezolvarea


Probabil aceasta este cea mai buna cale de prezentare. As mai recomanda insa
(din moment ce baremul nu a fost facut public) sa scrieti ca notatia (AB) o
intelegeti ca dreapta AB. Cuvantul DREAPTA este esential pentru corector ca sa inteleaga rezolvarea.

Am verificat in cateva manuale si am gasit ambele forme:
- autori care noteaza prin AB o dreapta si (AB) segmentul deschis
- alti autori care noteaza prin (AB) dreapta

Nu cred ca Ministerul va face publice notatii oficiale, deci nu avem cum sti ce a fost in mintea autorului.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Dunarintu Dana
Grup: membru
Mesaje: 4
05 May 2008, 20:21

[Trimite mesaj privat]


AM dat comanda acum 2 saptamani si la posta nu mi-a venit nimik. AM teza in curand si am nevoie urgenta de acest cod. de ce dureaza asa de mult? Daca nu trimiteti codul atunci cand trebuie ce rost mai are sa-l trimiteti dupa aceea?
E kiar asa de greu pentru posta romana sa trimita dintr-un capat al orasului in celalat capat un pliculet?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
05 May 2008, 21:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
AM dat comanda acum 2 saptamani si la posta nu mi-a venit nimik. AM teza in curand si am nevoie urgenta de acest cod. de ce dureaza asa de mult? Daca nu trimiteti codul atunci cand trebuie ce rost mai are sa-l trimiteti dupa aceea?
E kiar asa de greu pentru posta romana sa trimita dintr-un capat al orasului in celalat capat un pliculet?


Trimiteti-mi un e-mail la pitagora@pro-didactica.ro cu o data aproximativa la care ati facut comanda si incerc sa rezolv problema.

Va rugam sa intelegeti ca noi trimitem plicurile in dimineata imediat urmatoare comenzii, dar nu avem nici un control asupra Postei Romane, mai ales intr-o perioada de Paste si 1 mai.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
florin123
Grup: membru
Mesaje: 3
05 May 2008, 22:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
AM dat comanda acum 2 saptamani si la posta nu mi-a venit nimik. AM teza in curand si am nevoie urgenta de acest cod. de ce dureaza asa de mult? Daca nu trimiteti codul atunci cand trebuie ce rost mai are sa-l trimiteti dupa aceea?
E kiar asa de greu pentru posta romana sa trimita dintr-un capat al orasului in celalat capat un pliculet?


Trimiteti-mi un e-mail la pitagora@pro-didactica.ro cu o data aproximativa la care ati facut comanda si incerc sa rezolv problema.

Va rugam sa intelegeti ca noi trimitem plicurile in dimineata imediat urmatoare comenzii, dar nu avem nici un control asupra Postei Romane, mai ales intr-o perioada de Paste si 1 mai.



Da dc nu trimiteti voi parola de acces pe mail-ul utilizatorului dupa ce primiti banii?? in formularul de inscriere ar trebuii sa puneti si un spatiu unde sa se completeze si adresa de mail!!! ar fi mult mai usor sa trimiteti parola pe mail decat so trimiteti prin plic?!!


---
Salutare
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
05 May 2008, 23:23

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
AM dat comanda acum 2 saptamani si la posta nu mi-a venit nimik. AM teza in curand si am nevoie urgenta de acest cod. de ce dureaza asa de mult? Daca nu trimiteti codul atunci cand trebuie ce rost mai are sa-l trimiteti dupa aceea?
E kiar asa de greu pentru posta romana sa trimita dintr-un capat al orasului in celalat capat un pliculet?


Trimiteti-mi un e-mail la pitagora@pro-didactica.ro cu o data aproximativa la care ati facut comanda si incerc sa rezolv problema.

Va rugam sa intelegeti ca noi trimitem plicurile in dimineata imediat urmatoare comenzii, dar nu avem nici un control asupra Postei Romane, mai ales intr-o perioada de Paste si 1 mai.



Da dc nu trimiteti voi parola de acces pe mail-ul utilizatorului dupa ce primiti banii?? in formularul de inscriere ar trebuii sa puneti si un spatiu unde sa se completeze si adresa de mail!!! ar fi mult mai usor sa trimiteti parola pe mail decat so trimiteti prin plic?!!


Nu stiu daca va dati seama dar dumneavoastra aveti parola in plic cam cu o saptamana inainte sa primim noi banii.


---
Pitagora,
Pro-Didactician


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ