Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT2 » iBac 2008 - zona cu acces platit
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
nino99
Grup: membru
Mesaje: 381
29 Apr 2008, 15:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
profitatzi, io unul am primit dvd'ul cu toate rezolvarile de la liceu! io v multumesc pt ca existati si p altii ii furatzi )


am cautat problema pe care ai cerut sa o rezolvam in toare variantele de Bac nu am gasit-o, dar am stat si m-am gandit ca trebuie sa fie o rezolvare
am efectuat o substitutie in nickname tau
y=u =>dy=du
int(ultraboy)dy =int(ultrabou)du

in cazul substitutiilor la capete se fac schimbari de valori dar aici chiar daca schimbi capetele valorile raman aceleasi
gandirea ta este egala cu o integrala definita de la a la a =0
Succes la Bac cu DVD de la scoala in buzunar!

brebenela
Grup: membru
Mesaje: 87
29 Apr 2008, 22:43

[Trimite mesaj privat]


ma scuzati dar aveti multe greseli eu lucrez cu prietenul meu de la M2 si el a gasit de ex var 22 sub 1 la ex 5 nu se lucreaza vectorial si multe altele,va rog sa le verificati cand le trimiteti asa imi ingreunati munca,cu respect


---
brebenela
brebenela
Grup: membru
Mesaje: 87
29 Apr 2008, 22:46

[Trimite mesaj privat]


oricum nu verifica punctul C dat de dumneavoastra la var 22 ex 5


---
brebenela
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
29 Apr 2008, 23:43

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
ma scuzati dar aveti multe greseli eu lucrez cu prietenul meu de la M2 si el a gasit de ex var 22 sub 1 la ex 5 nu se lucreaza vectorial si multe altele,va rog sa le verificati cand le trimiteti asa imi ingreunati munca,cu respect


Este posibil sa mai existe greseli de tipar si in rezolvarile noastre, ne indoim insa ca sunt atat de multe. Ar fi mai usor sa le numiti decat sa va referiti in general. Aceasta este dealtfel una din marile avantaje ale materialelor online: aveti mereu actualizari!

Referitor, la problema la care va referiti: REZOLVAREA NOASTRA ESTE BUNA! Daca o comparati cu indicatia de pe edu trebuie sa stiti ca aceea este gresita.

Orice problema de matematica are foarte multe rezolvari. Noi incercam sa va punem rezolvarile cele mai scurte. Aceasta problema se poate rezolva si cu metode de geometrie analitica, doar ca va lua mult mai mult timp.

Ca sa va convingeti ca punctul dat de noi este cel corect (in cazul ca figura pe care o aveti in rezolvarea noastra nu va convinge): faceti o figura pe un caiet de matematica:
- verificati ca punctul dat de noi se afla intr-adevar pe segmentul (AB)
- masurati cu rigla distantele CA si CB si apoi vedeti ca raportul lor este 2

Faptul ca prietenul dumneavoastra nu intelege o rezolvare nu este un motiv ca sa fie gresita!

Ca sa faceti comparatia cu solutia analitica:

Determinati intai ecuatia dreptei AB: dupa calcule veti gasi x+3y-5=0.
Cautam un punct C pe aceasta drepta, deci de forma (5-3m,m) cu m real, punct care satisface doua conditii:

|CA|=2|CB|: scriind distantele obtineti ecuatia

Aceasta ecuatie dupa ridicarea la patrat, reduceri de termenmi, etc, va avea doua solutii m=3 si m=5/3. Pentru m=3, obtineti punctul de coordonate (-4,3). Acesta este rezultatul gresit de pe edu. De ce gresit? Punctul C trebuie sa fie pe segmentul AB. Faceti figura si vedeti ca acest punct este in afara segmentului. Pentru m=5/3 obtineti punctul de coordonate (0,5/3) care este cel dat de noi.

Un motiv important pentru care am evitat solutia analitica este verificarea faptului ca punctul gasit se afla pe segementul AB. In geometrie vectoriala, verificarea este simpla, in geometrie analitica, nu avem o cale standard de face verificarea.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
nino99
Grup: membru
Mesaje: 381
30 Apr 2008, 00:03

[Trimite mesaj privat]


Pitagora are dreptate si problema s epoate rezolva si cu metode de geometri analitica
din raport se obs ca pnctul B este la mijlocul sgmentului CA
deci xB=(xA+xC)/2 =>2xB=xA+xC=>
=>xC=2xB-xA=>xc=-2-2=-4
la fel procedezi si cu ordonata y se obtine yC=3
coordonatele puntului C(-4;3)

brebenela
Grup: membru
Mesaje: 87
30 Apr 2008, 00:04

[Trimite mesaj privat]


aveti dreptate acum am verificat el nu vazuse ca punctul apartine segmentului AB,PRIN URMARE IMI CER SCUZE si am sa vad cum il pedepsesc,cred ca nu v-ati suparat pe mine eu va apreciez mult!


---
brebenela
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 Apr 2008, 00:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Pitagora are dreptate si problema s epoate rezolva si cu metode de geometri analitica
din raport se obs ca pnctul B este la mijlocul sgmentului CA
deci xB=(xA+xC)/2 =>2xB=xA+xC=>
=>xC=2xB-xA=>xc=-2-2=-4
la fel procedezi si cu ordonata y se obtine yC=3
coordonatele puntului C(-4;3)


Eu inteleg din enunt
ca punctul C se afla in segmentul AB!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
brebenela
Grup: membru
Mesaje: 87
30 Apr 2008, 00:06

[Trimite mesaj privat]


nino 99 gresesti si tu ca prietenul meu,domnul PITAGORA are dreptate i-a dat coordonatele 0 si 5 pe 3 si astea sunt bune


---
brebenela
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 Apr 2008, 00:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
aveti dreptate acum am verificat el nu vazuse ca punctul apartine segmentului AB,PRIN URMARE IMI CER SCUZE si am sa vad cum il pedepsesc,cred ca nu v-ati suparat pe mine eu va apreciez mult!

Nu avem de ce sa ne suparam. Cu toti putem gresi si repetam ca avantajul acestui mod de a prezenta rezolvarile este tocmai ca avem sesizarile si comentariile voastre. Va rugam ca atunci cand mai aveti neclaritati sa le scrieti aici. Stim ca nu suntem infailibili si ca veti gasi adevarate greseli ale noastre.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
nino99
Grup: membru
Mesaje: 381
30 Apr 2008, 00:11

[Trimite mesaj privat]


noi notam dreptele (AB):.... deci se poate iontelege ca punctul se afla pe dreapta



Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ