Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul II, varianta 36
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
28 Mar 2008, 21:23

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Si inca ceva, la 1,c), presupunem ca A diferit de matricea nula dar A^2 = matricea nula? Caci asa se dadea la inceput. Greu de inteles.

Da. Problema (care mai apare deghizata si in alte variante) este urmatoarea: daca B e o matrice de ordinul 2, atunci B^2=0 daca si numai daca B^n=0 pentru orice n mai mare sau egal cu 2. Astfel, daca X^2=A, atunci X^4=A^2=0 (din ipoteza), deci X^2=0, adica A=0, contradictie.

emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
28 Mar 2008, 23:02

[Trimite mesaj privat]


Sunt greu de cap la ora asta, imi cer scuze. Nu inteleg de ce: X^4=0 implica X^2=0? Va multumesc.


---
Emil
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
28 Mar 2008, 23:06

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sunt greu de cap la ora asta, imi cer scuze. Nu inteleg de ce: X^4=0 implica X^2=0? Va multumesc.

Am mai postat undeva chestia asta.E o problema care apare sub diverse forme in mai multe variante la subiectul 2
(am identificat pana acum variantele 2,23,36).

Daca
atunci
daca si numai daca
pentru orice


Fie
Atunci avem
(Hamilton-Cayley), relatie care nu trebuie demonstrata, fiind
considerata binecunoscuta.

O implicatie e banala. Pentru cealalta, sa presupunem
Atunci
deci
Rezulta ca
si prin inductie deducem
Cum
atunci fie
si,
bineinteles, rezulta
fie
si atunci

Deci, daca X^4=0, atunci X^2=0


emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
28 Mar 2008, 23:28

[Trimite mesaj privat]


Am inteles acuma, si apreciez enorm efortul care l-ati facut.!



---
Emil
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
28 Mar 2008, 23:33

[Trimite mesaj privat]


Inca ceva: "pentru orice n.=2". Adica insensul ca daca exista un n a.i. A^n=O2 atunci A^2 = O2?
Am cautat intre timp pana ati afisat si este o problema ca asta in varianta 23, sub. III anul trecut, poate vor mai folosi idei de acolo si mai departe.


---
Emil
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
28 Mar 2008, 23:36

[Trimite mesaj privat]


Da. Cum, de fapt, rezulta din postul precedent, daca exista n>=2 astfel ca A^n=0, atunci A^2=0. Atentie! e valabil doar pentru matrice de ordinul 2.

emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
29 Mar 2008, 12:11

[Trimite mesaj privat]


Totusi, la 2, c): Nu este cumva vreo greseala in enunt? Poate g(a) = 0 sau asa ceva? B inclus in A evident, reciproc mi se pare imposibil. Sau au uitat sa zica ceva.


---
Emil
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
29 Mar 2008, 12:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Totusi, la 2, c): Nu este cumva vreo greseala in enunt? Poate g(a) = 0 sau asa ceva? B inclus in A evident, reciproc mi se pare imposibil. Sau au uitat sa zica ceva.

Nu e nimic gresit. Daca t e din A, atunci t=g(a) pentru un polinom cu coeficienti in Q. Impartind g la f, avem un cat c(x) si un rest h(x) de grad cel mult 3, cu coficienti din Q. Avem g(x)=f(x)c(x)+h(x). Pentru x=a, folosind ca f(a)=0, obtinem t=h(a), deci t apartine lui B.

emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
29 Mar 2008, 13:04

[Trimite mesaj privat]


Da, va multumesc foarte mult. Intre timp am cautat, nu stiu daca va folosi in viitor, dar in variantele 47 si 84 de anul trecut la III, am gasit probleme asemanatoare, dar solutia dumneavoastra este si mai scurta decat acolo.


---
Emil
tazd3v
Grup: membru
Mesaje: 33
05 Apr 2008, 12:53

[Trimite mesaj privat]


la 1b) matricea nu poate fi si de forma

( -t -t^2)
( 1 t )

nu stiu sa desenez cu roz sper ca ati inteles am inlocuit a cu d si b cu c


---
Well rise inside ya till the power splits your head//Were gonna rock ya till your metal hungers fed


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47505 membri, 58515 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ