Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul II, varianta 36
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
11 Apr 2008, 18:25

[Trimite mesaj privat]

Subiectul II, varianta 36    [Editează]  [Citează] 

Postati aici intrebari legate de problemele din aceasta varianta.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
dayro
Grup: membru
Mesaje: 1
19 Mar 2008, 12:07

[Trimite mesaj privat]

1c) si 2 c)    [Editează]  [Citează] 

la cele 2 subpuncte am nevoie de ajutor..pls

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
19 Mar 2008, 17:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
la cele 2 subpuncte am nevoie de ajutor..pls


1c) Se foloseste relatia lui Cayley

2c) Cam lung de scris aici. Se foloseste faptul ca f(a)=0 si ca nu exista polinom cu coeficienti rationali de grad mai mic cu aceasta radacina. In variantele de subiecte de anul trecut M1_1 subiectul III au fost destul de multe pe aceasta idee.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
mmaria
Grup: membru
Mesaje: 15
21 Mar 2008, 17:53

[Trimite mesaj privat]


Imi puteti spune cum se rezolva 1.b).?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
22 Mar 2008, 07:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Imi puteti spune cum se rezolva 1.b).?


O cale ar fi luand o matrice generala A de acest tip, calculand patratul matricei si studiind cazurile. O cale mult mai scurta este de a observa folosind relatia lui Cayley ca A^2=0 este echivalent cu faptul ca atat determinantul cat si urma lui A sunt nule. De aici rezulta (iar studiu de cazuri) ca matricea A este de unul din tipurile date in enunt.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
mmaria
Grup: membru
Mesaje: 15
22 Mar 2008, 19:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Imi puteti spune cum se rezolva 1.b).?


O cale ar fi luand o matrice generala A de acest tip, calculand patratul matricei si studiind cazurile. O cale mult mai scurta este de a observa folosind relatia lui Cayley ca A^2=0 este echivalent cu faptul ca atat determinantul cat si urma lui A sunt nule. De aici rezulta (iar studiu de cazuri) ca matricea A este de unul din tipurile date in enunt.


Am ajuns si eu la faptul ca det(A)=0 si Tr(A)=0, dar nu reusesc sa rezolv sistemul. Ce obtin este ca b,c,a-d apartin nr. reale.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
22 Mar 2008, 19:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
Imi puteti spune cum se rezolva 1.b).?


O cale ar fi luand o matrice generala A de acest tip, calculand patratul matricei si studiind cazurile. O cale mult mai scurta este de a observa folosind relatia lui Cayley ca A^2=0 este echivalent cu faptul ca atat determinantul cat si urma lui A sunt nule. De aici rezulta (iar studiu de cazuri) ca matricea A este de unul din tipurile date in enunt.


Am ajuns si eu la faptul ca det(A)=0 si Tr(A)=0, dar nu reusesc sa rezolv sistemul. Ce obtin este ca b,c,a-d apartin nr. reale.


Fie
cu det A=tr A=0. Distingem cazurile:

I. b=0. Atunci rezulta a=d=0.

I.
. Din a+d=0 rezulta d=-a si conditia det A=0 devine
. Fie
. Atunci


---
Pitagora,
Pro-Didactician
mmaria
Grup: membru
Mesaje: 15
22 Mar 2008, 20:06

[Trimite mesaj privat]


Am inteles rezolvarea, dar as mai avea o singura intrebare. De ce se iau doar cazurile cu b? Nu ar putea sa se discute si in functie de c?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
22 Mar 2008, 20:12

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am inteles rezolvarea, dar as mai avea o singura intrebare. De ce se iau doar cazurile cu b? Nu ar putea sa se discute si in functie de c?

Putem discuta si dupa c, doar ca daca vrem sa scriem matricea sub forma din enunt este de preferat de considerat dupa b.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
28 Mar 2008, 19:13

[Trimite mesaj privat]


La 1, c) va rog. As vrea sa va rog o idee, dar fara folosirea formulei lui Cayley. Nu mai pot s-o tin minte si pe aceea si nu am facut-o la scoala ca a zis ca nu e in programa. Multumesc.


---
Emil
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
28 Mar 2008, 19:24

[Trimite mesaj privat]


Si inca ceva, la 1,c), presupunem ca A diferit de matricea nula dar A^2 = matricea nula? Caci asa se dadea la inceput. Greu de inteles.


---
Emil


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ