Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul II, varianta 29
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
radunegru
Grup: membru
Mesaje: 38
29 Mar 2008, 21:17

[Trimite mesaj privat]


Eu la 1c) am inlocuit tripletul (a, b, -1) in sistem si mi-a iesit ca m poate fi orice nr real.


---
Sa aveti mintea limpede,
radu
georgiana10
Grup: membru
Mesaje: 8
30 Mar 2008, 18:38

[Trimite mesaj privat]


de ce este ptr orice m din R si nu ptr orice m din R\{1,2}?detA nu ar trebui sa fie diferit de 0?Eu am facut cu relatia x=dx/detA,iar sol{1,0,-1} se obtine ptr sist compatibil determinat.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 Mar 2008, 18:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
de ce este ptr orice m din R si nu ptr orice m din R\{1,2}?detA nu ar trebui sa fie diferit de 0?Eu am facut cu relatia x=dx/detA,iar sol{1,0,-1} se obtine ptr sist compatibil determinat.

Ca sa verificam ca (1,0,-1) este solutie nu este nevoie de determinanti. Se inlocuieste pur si simplu in cele trei ecuatii care sunt satisfacute indiferent de valoarea lui m.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
georgiana10
Grup: membru
Mesaje: 8
30 Mar 2008, 18:57

[Trimite mesaj privat]


multumesc mult.Eu credeam ca trebuie sa demonstrez ambele lucruri:ca exista o astfel de solutie si apoi sa aflu m.

tazd3v
Grup: membru
Mesaje: 33
31 Mar 2008, 16:41

[Trimite mesaj privat]


dar la 1c) e formulata bine problema?? eu am inteles ca trebuie sa caut m astfel incat sistemul sa aiba solutie de forma (a,b,-1) unde a si b pot lua orice valoare.


---
Well rise inside ya till the power splits your head//Were gonna rock ya till your metal hungers fed
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
01 Apr 2008, 10:15

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
dar la 1c) e formulata bine problema?? eu am inteles ca trebuie sa caut m astfel incat sistemul sa aiba solutie de forma (a,b,-1) unde a si b pot lua orice valoare.

Daca cititi postarile precedente veti vedea ca am raspuns deja la acest punct.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Andogra
Grup: membru
Mesaje: 146
04 Apr 2008, 15:41

[Trimite mesaj privat]


eu am zis in felul urmator : la 1 c)
Pt m=1 , din b) am vazut ca rang A=rang A barat => SCN. y,z -nec principale si X nec secundara =a

de aici am ajuns la faptul ca x=a , y=1-a z=-1 . Am notat b=1-a si mi-a dat solutie de forma (a,b,-1).

pt m=2 la fel Rang A= rang A barat x ,y nec principale , z nec secundare. Am notat z=a , si mi-a dat x=1 , y=-1-a , z=a care nu satisface tipul de solutie cautata.

quashie
Grup: membru
Mesaje: 11
05 Apr 2008, 11:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
1.
a)m=1 sau m=2
b) caz I
detA!=0 => m apartine lui R/{1;2} =>SCD
caz II
1)detA=0;m=1,detCar=0 =>SCN
2)detA=0;m=2,detCar=0 =>SCN
c)a=1;b=0,m apartine lui R

am gresit pe undeva oare?


poti sa fii mai explicit? :D

alexdark89
Grup: membru
Mesaje: 22
04 May 2008, 16:48

[Trimite mesaj privat]


la 2) b)

[Citat]
Trebuie sa arati ca H este inclus in acel grup, deci orice X e inversabila. Aici folosesti a). Apoi ca produsul a doua matrici din H e in H. Apoi ca inversa unei matrici din H e in H. Acestea se fac prin calcul direct.


bun.

deci am aratat ca X e inversabila prin faptul ca det(x) <> 0, folosindu-ne de pct a). asta mi-e clar.

apoi ca X*X apartine lui H, si asta am aratat ca prod e de forma lui X din H. si asta mi-e clar.

iar apoi ca inversa une matrici din H e in H, asta am facut asa: am calculat transpusa lui X si am inmultit-o cu 1/det(x),
adica X^(-1)=1/det(X)* transpusa
si transpusa are pe linia 1: a, b; pe linia 2: 2b, a;
dar astfel inversa nu e de forma lui X, adica nu apartine lui H

sau am gresit undeva?


---
cel mai MARE fan LOST din lume :P :D >> http://www.lost-naufragiatii.com << ;D
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
04 May 2008, 20:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
la 2) b)

[Citat]
Trebuie sa arati ca H este inclus in acel grup, deci orice X e inversabila. Aici folosesti a). Apoi ca produsul a doua matrici din H e in H. Apoi ca inversa unei matrici din H e in H. Acestea se fac prin calcul direct.


bun.

deci am aratat ca X e inversabila prin faptul ca det(x) <> 0, folosindu-ne de pct a). asta mi-e clar.


[Citat]
apoi ca X*X apartine lui H, si asta am aratat ca prod e de forma lui X din H. si asta mi-e clar.

Trebuie de fapt sa aratam ca X*Y este in H, pentru orice X si Y din H.

[Citat]
iar apoi ca inversa une matrici din H e in H, asta am facut asa: am calculat transpusa lui X si am inmultit-o cu 1/det(x),
adica X^(-1)=1/det(X)* transpusa
si transpusa are pe linia 1: a, b; pe linia 2: 2b, a;
dar astfel inversa nu e de forma lui X, adica nu apartine lui H

sau am gresit undeva?

Este mai usor de lucrat daca observam ca
in
.


---
Pitagora,
Pro-Didactician


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ