Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul III, varianta 28
[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
Andogra
Grup: membru
Mesaje: 146
01 Apr 2008, 21:38

[Trimite mesaj privat]


Va multumesc , acum mi-am dat seama unde am gresit.

Daca aveti timp, as vrea sa imi dati o mica indicatie la 1 c) , m-am incurcat la derivata la stanga si la dreapta , nu imi iese nici cum -1 si 1.

emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
25 Apr 2008, 16:03

[Trimite mesaj privat]


Argumentare riguroasa: Nefiind familiarizat cu modul de gandire al corectorilor, intreb: la problema cu functia periodica de perioada 1, acum e definita pe 0-3 inchis.

Daca zic: f este periodica, continua pe (0, 1) deschis (functie polinomiala acolo) si arat ca limita la stanga in x=1, egala cu cea la dreapta in x=1 (pe care o fac cu y=x-1 si reduc la limita la dreapta in x=0) si egal cu f(1), toate astea implica ca f continua in orice punct din [0, 3] inchis, datorita periodicitatii, este suficient?

Adica, nu mai studiez si in x=0 continuitatea, separat, asta vreau sa zic, gresesc undeva? Accepta corectorii?

Si la fel la derivabilitate, studiez numai in x=1, cu definitia derivatei, la stanga si dreapta, vad ca nu-s egale, in x=0 nu mai trebuie sa fac, e derivabila la dreapta in x=0 si la stanga in x=3, doar in 1 si 2 nu e derivabila?


---
Emil
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 Apr 2008, 08:34

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Argumentare riguroasa: Nefiind familiarizat cu modul de gandire al corectorilor, intreb: la problema cu functia periodica de perioada 1, acum e definita pe 0-3 inchis.

Daca zic: f este periodica, continua pe (0, 1) deschis (functie polinomiala acolo) si arat ca limita la stanga in x=1, egala cu cea la dreapta in x=1 (pe care o fac cu y=x-1 si reduc la limita la dreapta in x=0) si egal cu f(1), toate astea implica ca f continua in orice punct din [0, 3] inchis, datorita periodicitatii, este suficient?

Adica, nu mai studiez si in x=0 continuitatea, separat, asta vreau sa zic, gresesc undeva? Accepta corectorii?

Orice corector onest ar trebui sa accepte acest argument.

[Citat]
Si la fel la derivabilitate, studiez numai in x=1, cu definitia derivatei, la stanga si dreapta, vad ca nu-s egale, in x=0 nu mai trebuie sa fac, e derivabila la dreapta in x=0 si la stanga in x=3, doar in 1 si 2 nu e derivabila?

Iarasi rezolvare corecta!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
iocida
Grup: membru
Mesaje: 19
05 Jun 2008, 20:01

[Trimite mesaj privat]


cum ramane cu 2. b) pana la urma?

[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ