Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul III, varianta 27
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
01 May 2008, 17:29

[Trimite mesaj privat]

Subiectul III, varianta 27    [Editează]  [Citează] 

Postati aici intrebari legate de problemele din aceasta varianta.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
androidus
Grup: membru
Mesaje: 94
20 Mar 2008, 01:02

[Trimite mesaj privat]


as dori si eu sa stiu cum se face 2b .. imi imaginez ca se ajunge la un "l'Hopital" si derivata numaratorului sa fie o arctg de ceva care tinde la infinit..dar nu stiu exact sa ajung acolo.. multumesc

androidus
Grup: membru
Mesaje: 94
20 Mar 2008, 01:38

[Trimite mesaj privat]


am considerat functia h(x)=f(ln(x)) .. aceasta este continua deci admite primitive.. atunci integrala se poate scrie ca H(x)-H(1) unde H este o primitiva a lui h.. derivand obtin h(x)=f(ln(x)) care la infinit intr-adevar tinde la pi/2.. ar mai ramane problema sa arat ca H(x)-H(1) tinde tot la infinit (ca si numitorul..adica x) ca sa se poata aplica l'Hopital

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
20 Mar 2008, 07:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
am considerat functia h(x)=f(ln(x)) .. aceasta este continua deci admite primitive.. atunci integrala se poate scrie ca H(x)-H(1) unde H este o primitiva a lui h.. derivand obtin h(x)=f(ln(x)) care la infinit intr-adevar tinde la pi/2.. ar mai ramane problema sa arat ca H(x)-H(1) tinde tot la infinit (ca si numitorul..adica x) ca sa se poata aplica l'Hopital


Pentru aplicarea teoremei lui l'Hopital este suficient ca numitorul sa tinda la zero! Probabil poti gasi teorema sub aceasta forma in unele manuale.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
kjey
Grup: membru
Mesaje: 22
20 Mar 2008, 10:02

[Trimite mesaj privat]


2 c va rog frumos . cred k se foloseste punctul b dar mie mi o dat 0 si nu stiu dak e corect

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
20 Mar 2008, 16:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
2 c va rog frumos . cred k se foloseste punctul b dar mie mi o dat 0 si nu stiu dak e corect

Aceea este o suma Riemann si se foloseste punctul a).


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Greuceanu
Grup: membru
Mesaje: 15
22 Mar 2008, 11:29

[Trimite mesaj privat]


Ma iertati ca indraznesc si eu o intrebare. La 1, c) imi iese ca derivata a doua este >0 pe (-1, 1). Atunci cum poate avea punct de inflexiune? Multumesc.


---
Matematica e frumoasa
Greuceanu
Grup: membru
Mesaje: 15
22 Mar 2008, 12:09

[Trimite mesaj privat]


Imi dai voie o sugestie, domnule Androidus? Descompune integrala de la 1 la e si de la e la x. (x tinde spre inf, deci putem face asta). A doua integrala e mai mare ca alta care este pi/4x si tinde la inf. Deci avem inf/inf...l'Hospital. Multumesc.


---
Matematica e frumoasa
androidus
Grup: membru
Mesaje: 94
22 Mar 2008, 13:53

[Trimite mesaj privat]


multumesc.. cred ca este o idee buna descompunerea in 2 integrale.. pana la urma am tinut cont de ce a spus domnul Pitagora in privinta aplicarii l'Hopital, desi la mine in manual nu apare ca o conditie suficienta ca numitorul sa tinda la 0 sau la infinit :-?? .. o alta idee era sa se aplice teorema de medie la acea integrala si asa cred se obtinea si numaratorul la limita dorita

Greuceanu
Grup: membru
Mesaje: 15
22 Mar 2008, 14:06

[Trimite mesaj privat]


Integrala a doua este de la e la x. lnt>lne=1, deci f(lnt) > arctg1 = pi/4. Se integreaza de la e la x, deci > ca (pi/4)x - (pi/4)e care tinde la inf.


Dar nu mi-ai spus si mie te rog, cum e cu punctul de inflexiune? Mie imi da derivata a doua pozitiva, nu schimba semnul pe (-1, 1)


---
Matematica e frumoasa
androidus
Grup: membru
Mesaje: 94
22 Mar 2008, 14:43

[Trimite mesaj privat]


trebuie sa iti dea in 0.5 pct de inflexiune.. nu mai stiu cum am facut calculul.. http://people.hofstra.edu/steven_r_costenoble/Graf/Graf.html bagi functia si dai graph ca sa vezi cum arata graficul ..



Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ