Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul II, varianta 21
[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
georgiana10
Grup: membru
Mesaje: 8
25 Mar 2008, 22:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

OBS. Pt a arata ca a=b=c se foloseste un truc a la cls. a VII-a, ceea ce nu este fair deloc. Sa nu mai vorbim de o multime de exercitii in care se foloseste divizibilitatea, desi in liceu nu se mai face.

Care este trucul?Imi dau seama ca e adevarat ca am inmultit cu a+b+c,dar nu stiu cum sa demonstrez.

radunegru
Grup: membru
Mesaje: 38
25 Mar 2008, 22:34

[Trimite mesaj privat]


Se formeaza o suma de binoame la patrat, dar mai inainte trebuie sa inmultesti cu 2 egalitatea data.


---
Sa aveti mintea limpede,
radu
Andogra
Grup: membru
Mesaje: 146
26 Mar 2008, 23:44

[Trimite mesaj privat]


la 2 a) , am demonstrat ca nZ e subgrup a lui Z,+ , de aici si 4Z si 6 Z sunt subgrupuri ale lui nZ si implicit Z,+ , deci intersectia lor ar trebui sa fie tot un subgrup ale acestora.

pt intersectia 4Z cu 6Z ar trebui sa satisfaca relatia 4t1=6t2 unde t1 si t2 sunt din Z
Relatia e satisfacuta pt orice multiplu a lui 6 si 4 din N
Am luat un subgrup mZ unde m cel mai mic multiplu comun dintre 6 si 4 ...si acel subgrup e subgrup a lui Z,+

e buna rezolvarea?

Andogra
Grup: membru
Mesaje: 146
26 Mar 2008, 23:54

[Trimite mesaj privat]


Pitagora, nu am inteles demonstratia ta pt subpunctele b si c de la 2).

pt punctul b) e deajuns sa redactez cat ai scris tu acolo ? daca nu, te-as ruga sa imi dai o redactare mai detaliata.

pt punctul c)o implicatia e demonstrat , pt cealalta cum fac?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
27 Mar 2008, 00:51

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Pitagora, nu am inteles demonstratia ta pt subpunctele b si c de la 2).

pt punctul b) e deajuns sa redactez cat ai scris tu acolo ? daca nu, te-as ruga sa imi dai o redactare mai detaliata.

pt punctul c)o implicatia e demonstrat , pt cealalta cum fac?


Acelea erau niste indicatii. Daca nu sunt suficiente, asteptati va rog sa publicam solutia completa.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ania
Grup: membru
Mesaje: 27
27 Mar 2008, 10:53

[Trimite mesaj privat]


astia de la minister sunt tampiti....cum pot sa dea la bac o demonstratie din krte de juma d pagina,dar noi suntem roboti...sase duca draq toti cu invatamantul lor cu tot.Ex 2b de la partea a II a e in ganga si e facultativa lectia deci eu nu mai suport idiotii draq.De ce suntem noi astia din 89 cobaii lor tot timpul.Sper sa iau bacu asta la mate

mISHOOO
Grup: membru
Mesaje: 5
27 Mar 2008, 21:37

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Lamuriti-ma si pe mine, va rog, de ce H contine o infinitate de numere naturale? Spre exemplu daca iau H = { -1, 0, 1 } atunci H este inclus in Z; oricare ar fi x si y din H x + y apartine lui H, si oricare ar fi x din H simetricul lui x e tot in H. Multumesc.

Daca x=y=1 atunci si x+y=2 trebuie sa fie in H.


Multumesc! Acum am inteles.


---
Dice rolled, baby
ovidiubac2008
Grup: membru
Mesaje: 79
02 Apr 2008, 01:39

[Trimite mesaj privat]


uf abia astept rezolvarile finale.ma zapacesc complet in atatea vorbe.tot n-am inteles.cum se face 1 c) si 2 a) ?


---
iau nota mare la BAC
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ