Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul I, varianta 24
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
01 Apr 2008, 13:52

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
nu stiu a cui comparatie e mai fortata.

Am redus dimensiunile santului.


Polemica poate continua la nesfarsit.Mai bine ne sa ne bucuram cu totii de solutiile elegante gasite si de faptul ca sunt spuse si altora.Spor la treaba tuturor!


---
anamaria
mateys
Grup: membru
Mesaje: 4
01 Apr 2008, 14:22

[Trimite mesaj privat]


va inteleg pe amandoi ... intr`adevar e putin comic sa spui ca e o solutie excelenta un polinom de care multi (printre care ma numar si eu) nu au auzit.
Noi avem nevoie de solutii "excelente" prin faptul ca le si intelegem, nu prin faptul ca sunt scurte.
Dar totusi cineva stupid pe forumul asta simte nevoia sa se bage in seama de aiurea si ar trebui scos pe tusha.
Intre timp poate verifica cineva solutia la I ex 5 .. mie mi`a dat ceva asemanator dar nu exact acelasi lucru: 5x-12y+29=0 recunosc cas neatent la calcule si, mai rau, nici nu resuesc sami vad apoi greseala cand ma verific :D

alext
Grup: membru
Mesaje: 157
01 Apr 2008, 15:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Intre timp poate verifica cineva solutia la I ex 5 .. mie mi`a dat ceva asemanator dar nu exact acelasi lucru: 5x-12y+29=0 recunosc cas neatent la calcule si, mai rau, nici nu resuesc sami vad apoi greseala cand ma verific :D

Raspunsul tau nu are cum sa fie corect,uite,pentru verificare,inaltimea din B trebuie sa treaca prin punctul B deci x=2 si y=-1 trebuie sa verifice ecuatia acelei drepte dar se vede ca nu e asa


---
top
evilandreea
Grup: membru
Mesaje: 14
02 Apr 2008, 01:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
plz..explicatiimii si mie mai amanuntit ex 1 ca nu am inteles...
si pt exercitiu 5? va rog mult..



stiu ca suna aiurea,dar tot nu am inteles. de ce este egal cu -2^669?

cat face z1+z2? [ presupunand ca am inteles ce era mai inainte desi tot nu ma prind]...nu prea stiu f bine chestia asta cu radacinile unitatii...ati putea va rog sa explicati mai detaliat de atat daca se poate? multumesc


---
- Chemistry -
kitty89
Grup: membru
Mesaje: 6
13 Apr 2008, 15:17

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Intre timp poate verifica cineva solutia la I ex 5 .. mie mi`a dat ceva asemanator dar nu exact acelasi lucru: 5x-12y+29=0 recunosc cas neatent la calcule si, mai rau, nici nu resuesc sami vad apoi greseala cand ma verific :D

mie mi-a dat -12x+5y+29=0...si se verifica ecuatia pt pc B. poate ai gresit l un semn...

Allynna24
Grup: membru
Mesaje: 21
14 Apr 2008, 15:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Intre timp poate verifica cineva solutia la I ex 5 .. mie mi`a dat ceva asemanator dar nu exact acelasi lucru: 5x-12y+29=0 recunosc cas neatent la calcule si, mai rau, nici nu resuesc sami vad apoi greseala cand ma verific :D

mie mi-a dat -12x+5y+29=0...si se verifica ecuatia pt pc B. poate ai gresit l un semn...


eu am obtinut ec:5x-12y-22=0....verificati!!!


---
Allynna


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58498 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ