Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul I, varianta 24
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
Zanitza
Grup: membru
Mesaje: 24
28 Mar 2008, 19:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

nu sunt de acord cu rasp de la ex.2....mie mi-a dat f(x)=2x^2-x+1


asa mi-a dat si mie la 2

iar la 6.. tot -12


---
Zanitza Zan-Zan() Zan zAn zaN )
Microb
Grup: membru
Mesaje: 2
30 Mar 2008, 15:52

[Trimite mesaj privat]


la exercitiu 4...nu se poate pleca explicitand modului? iar prin inlocuire in relatie observar ca numai pt un caz e corect cand x>= 1 ...se poate face si asa? sau numai prin metoda citata pe prima pagina?


Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 Mar 2008, 18:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
la exercitiu 4...nu se poate pleca explicitand modului? iar prin inlocuire in relatie observar ca numai pt un caz e corect cand x>= 1 ...se poate face si asa? sau numai prin metoda citata pe prima pagina?



Nu inteleg cum vreti sa explicitati modulul si sa inlocuiti. Acel x este deja in ecuatie. In plus, inegalitatea este valabila si pentru x<-1.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
varny
Grup: membru
Mesaje: 8
31 Mar 2008, 23:03

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
imi raspunde si mie cineva?

.Am putut construi rapid functia f folosindu-ma de asemanarea cu constructia unui polinom de interpolare.

Excelenta solutie!


pitagora...ma faci sa rad. "excelenta solutie" ?!


---
n-am
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
31 Mar 2008, 23:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


pitagora...ma faci sa rad. "excelenta solutie" ?!


Poate cÄ? dacÄ? nu ai auzit de polinomul de interpolare Lagrange ar trebui sÄ? te abÅ£ii de la comentarii de acest fel.

varny
Grup: membru
Mesaje: 8
31 Mar 2008, 23:21

[Trimite mesaj privat]

:|:|    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
[Citat]


pitagora...ma faci sa rad. "excelenta solutie" ?!


Poate cÄ? dacÄ? nu ai auzit de polinomul de interpolare Lagrange ar trebui sÄ? te abÅ£ii de la comentarii de acest fel.



poate "ati" auzit, cu respect, de expresia romaneasca, din folclor, din intelepciunea populara..."a te scarpina la urechea stanga cu mana dreapta, sau invers". cum poti sa fii in stare sa propui rezolvare cu polinom de interpolare Lagrange, la o problema de clasa a 6-a? oricum...e "excelenta" solutia. sunt convins ca mai bine de 99% din elevi o vor folosi. pe toti ne-a dus prima data gandu la polinomul acesta minunat. cu respecte.


---
n-am
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
31 Mar 2008, 23:29

[Trimite mesaj privat]


Nu cred ca ai inteles. Desigur, acesta solutie nu este, probabil, cea din barem. Toata lumea o sa inlocuiasca in ecuatie si o sa rezolve sistemul de 3 ecuatii cu 3 necunoscute,etc.
Dar daca cineva scrie, intr-un singur rand, polinomul, folosind Lagrange, va primi punctajul maxim. Astfel, un absolvent care stie ceva mai mult decat ceilalti e putin avantajat (macar castiga 10 minute).
De aceea, cred, Pitagora a scris "Excelenta solutie". Sunt de aceeasi parere.

Iar in ceea ce priveste modul de adresare, presupun ca diferenta de varsta intre noi este de aproximativ 30 de ani.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
31 Mar 2008, 23:30

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]


pitagora...ma faci sa rad. "excelenta solutie" ?!


Poate cÄ? dacÄ? nu ai auzit de polinomul de interpolare Lagrange ar trebui sÄ? te abÅ£ii de la comentarii de acest fel.



poate "ati" auzit, cu respect, de expresia romaneasca, din folclor, din intelepciunea populara..."a te scarpina la urechea stanga cu mana dreapta, sau invers". cum poti sa fii in stare sa propui rezolvare cu polinom de interpolare Lagrange, la o problema de clasa a 6-a? oricum...e "excelenta" solutia. sunt convins ca mai bine de 99% din elevi o vor folosi. pe toti ne-a dus prima data gandu la polinomul acesta minunat. cu respecte.


Aceasta discutie nu-si are rostul. Daca nu intelegeti solutia, atunci ignorati-o. Au fost deja discutate alte cai de abordare si in rezolvarea noastra completa vom pune o solutie la indemana tuturor.

Ca sa va dati seama ca faceti o comparatie fortata mai sus, ganditi-va ca sapati o groapa de 1 metri lungime si 1 metri latime singur cu lopata timp de cateva ore in timp ce alext stie cum sa foloseasca o masina care face treaba in locul lui in cateva minute.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
varny
Grup: membru
Mesaje: 8
31 Mar 2008, 23:32

[Trimite mesaj privat]


nu stiu a cui comparatie e mai fortata.


---
n-am
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
01 Apr 2008, 10:54

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
nu stiu a cui comparatie e mai fortata.

Am redus dimensiunile santului.


---
Pitagora,
Pro-Didactician


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58498 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ