Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul III, varianta 16
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
17 May 2008, 20:38

[Trimite mesaj privat]

Subiectul III, varianta 16    [Editează]  [Citează] 

Postati aici orice intrebare legata de problemele din aceasta varianta.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
dunca
Grup: membru
Mesaje: 66
10 Mar 2008, 18:29


Cum aratam ca derivata unei functii este nemarginita? Explicati-mi si mie printr-un exemplu va rog frumos.


---
Domnule Adomnitei, sa recapitulam, cate stele se afla pe drapelul UE (Uniunea Europeana)? Oare cate ?
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
11 Mar 2008, 12:02

[Trimite mesaj privat]


Lasa-l pe ministru ca e un incopetent, nu poate mai mult. Borfasii mai mari sunt cei din jurul lui, cei care lucreaza in invatamant si controleaza mafiotic totul.

Problema se face asa: iei, pentru nemarginire, un sir, de exemplu 1/(radical(pi/3) +2npi). Se calculeaza f'(xn) si se trece la limita dupa n, la +infinit. se obtine imediat -infinit. Deci f' ia valori oricat de mici, este nemarginita inferior. Pentru integrala faci schimbare de variabila t=1-x, iar pentru c) dezvolti !-x)^n cu binomul lui Newton si integrezi termen cu termen.


---
Emil
gerrard
Grup: membru
Mesaje: 2
11 Mar 2008, 18:00

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cum aratam ca derivata unei functii este nemarginita? Explicati-mi si mie printr-un exemplu va rog frumos.


---
s vasile
alext
Grup: membru
Mesaje: 157
11 Mar 2008, 19:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Cum aratam ca derivata unei functii este nemarginita? Explicati-mi si mie printr-un exemplu va rog frumos.



---
top
alext
Grup: membru
Mesaje: 157
11 Mar 2008, 20:02

[Trimite mesaj privat]




---
top
androidus
Grup: membru
Mesaje: 94
12 Mar 2008, 00:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

ma indoiesc serios ca limitele alea laterale in 0 exista deoarece cosinus schimba semnul .. eventual ca sa arati ca nu exista iei 2 siruri .. 1/2npi si 1/(2npi + pi/2) ambele tinzand spre 0
ce am folosit eu e ca 1/x in 0 tinde spre o valoare infinita.. iar cos apartine [-1,1] dar nu afecteaza nemarginirea functiei spre 0

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
12 Mar 2008, 07:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

ma indoiesc serios ca limitele alea laterale in 0 exista deoarece cosinus schimba semnul .. eventual ca sa arati ca nu exista iei 2 siruri .. 1/2npi si 1/(2npi + pi/2) ambele tinzand spre 0
ce am folosit eu e ca 1/x in 0 tinde spre o valoare infinita.. iar cos apartine [-1,1] dar nu afecteaza nemarginirea functiei spre 0


Intr-adevar limitele laterale in 0 nu exista.

Sirul
este suficient ca sa aratam ca f' este nemarginita.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
alext
Grup: membru
Mesaje: 157
12 Mar 2008, 07:40

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]

ma indoiesc serios ca limitele alea laterale in 0 exista deoarece cosinus schimba semnul .. eventual ca sa arati ca nu exista iei 2 siruri .. 1/2npi si 1/(2npi + pi/2) ambele tinzand spre 0
ce am folosit eu e ca 1/x in 0 tinde spre o valoare infinita.. iar cos apartine [-1,1] dar nu afecteaza nemarginirea functiei spre 0


Intr-adevar limitele laterale in 0 nu exista.

Sirul
este suficient ca sa aratam ca f' este nemarginita.

Da,corect,m-am inselat.


---
top
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
12 Mar 2008, 07:56

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Da,corect,m-am inselat.


Ni se poate intampla tuturor, mai ales in nebunia asta de Bac (dez)organizata de Ministerul Educatiei.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Andogra
Grup: membru
Mesaje: 146
12 Mar 2008, 22:34

[Trimite mesaj privat]


2 c) ?

[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58501 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ