Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul II, varianta 20
[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
mocke
Grup: membru
Mesaje: 10
24 Mar 2008, 23:11

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
[Citat]
ceva ideei pentru 2c)?


Pai eu am impresia ca daca luam o matrice oarecare M din G,atunci si -M e in G pentru ca daca M verifica M*Mt=I2 atunci si -M*-Mt=I2,deci si -M e in G.Cum pentru fiecare matrice M din G,matricea -M e tot in G,atunci suma matricelor din G va fi matricea nula.


nu exista matricea -M pt ca M ap M2(Z3)...notiunea de -a, unde a ap lui Zk nu exista

Ideea e sa se arate ca multimea G este simetrica...at suma ei va fi O2 din M2(Z3)

De ce nu exista notiunea de -a,nu exista de exemplu,-2 clasa?


nu cred... -a din Zn este (-a + n)%n, de ex -6 din Z7 este (-6 + 7)%7 = 1
s-ar putea sa gresesc, dar nu am vazut in nici o carte sa se foloseasca notiunea de opus (-a)

..si inca o chestie, daca ar exista clasa -2, at elementul -1 din clasa -2 ar fi diferit de -1 din clasa 2 nu?


---
...
alext
Grup: membru
Mesaje: 157
24 Mar 2008, 23:47

[Trimite mesaj privat]


nu,-2 clasa exista si intr-adevar in Z3 este egal cu 1 clasa si asa cum -2+2=0 asa si 1+2=0 in Z3,e acelasi lucru.


---
top
Mrb33st
Grup: membru
Mesaje: 3
25 Mar 2008, 23:34

[Trimite mesaj privat]

2 c)    [Editează]  [Citează] 

si at...cum se rezolva pana la urma?:|

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
26 Mar 2008, 09:11

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
si at...cum se rezolva pana la urma?:|

Pentru fiecare matrice X din G, matricea -X este tot in G. Astfel elementele din G se pot grupa 2 cate 2.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
mocke
Grup: membru
Mesaje: 10
27 Mar 2008, 20:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
si at...cum se rezolva pana la urma?:|

Pentru fiecare matrice X din G, matricea -X este tot in G. Astfel elementele din G se pot grupa 2 cate 2.


Nu stiu daca este tocmai corecta rezolvarea...in plus multimea G are 8 matrici din cele 81 care sunt din M2(Z3), asa ca nu este f greu sa determinam multimea G.

Dem. ca |G| = 8, iar ca suma tut. mat. din G este 02

Se considera X = (a b)(c d)

X*X^t = I2 => sistemul { a^2+b^2 = 1 clasa, c^2+d^2 = 1 clasa, ac+bd = 0 clasa

oricare x ap Z3 avem ca x^2 ap {0, 1}

Deci
a^2 (cu caciulita) = 0 si b^2 (cu caciulita) = 1 SAU a^2 (cu caciulita) = 1 si b^2 (cu caciulita) = 0
c^2 (cu caciulita) = 0 si d^2 (cu caciulita) = 1 SAU c^2 (cu caciulita) = 1 si d^2 (cu caciulita) = 0

Se ia pe cazuri si o sa avem:

I) a = 0 clasa => b <> 0 clasa, iar bd = 0 clasa => d = 0 clasa iar c <> 0 clasa
deci avem a = d = 0 clasa

I.a) sol b = c = 1 clasa - verifica
I.b) sol b = 1 clasa si c = 2 - clasa verifica
I.c) sol b = 2 clasa si c = 1 - clasa verifica
I.d) sol b = c = 2 clasa - verifica

Analog cazul II) cand a <> 0 clasa din care tot 4 matrici avem

Deci, in total G are 8 matrici iar suma este evident 02 (pe fiecare din pozitia matricei suma avem 4 clasa = 0 clasa)


---
...
flushaddy
Grup: membru
Mesaje: 8
31 Mar 2008, 17:18

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Pentru ca sistemul sa aiba solutie unica trebuie sa fie "sistem Cramer" (compatibil determinat) ...adica numarul de ecuatii sa fie egal cu numarul de necunoscute iar determinantul sistemului (care apare la numitorul fractiilor din formulele lui Cramer) sa fie diferit de 0.

Calculeaza determinatul si gaseste solutiile...insa, ai grija la ordinea coeficientiilor : ecuatiile nu au ordonate "alfabetic" necunoscutele, adica x, y,z...

p.s. tine cont , de asemenea, ca a,b si c , fiind lungimile laturilor unui triunghi, nu pot fi nule.


Pai si daca lungimile laturilor unui triunghi nu pot fi nule.. atunci cum facem matricea extinsa.. ca sa putem rezolva prin metoda lui Cramer? ce punem in loc la acele valori care lipsesc? Am incercat sa inlocuiesc.. dar determinantul imi da ceva super complicat. De ex am luat c=(b-az)/x b=(a-cy)/z si a=(c-bx)/y si le-am inlocuit pe c,b,a in ecuatii dar am ajung la ecuatii de gradul II. De aceea zic ca imi da determinantul ceva complicat....

Ai alta solutie de rezolvare?

darkevil
Grup: membru
Mesaje: 10
03 Apr 2008, 20:35

[Trimite mesaj privat]


Matricea asociata sistemului este

Determinantui matricei este -2abc care este nenul daca a,b si c sunt laturile unui triunghi. De aici rezulta ca determinantul fiind nenul, avem o singura solutie (
). Sper ca n-am gresit...

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
03 Apr 2008, 20:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Matricea asociata sistemului este

Determinantui matricei este -2abc care este nenul daca a,b si c sunt laturile unui triunghi. De aici rezulta ca determinantul fiind nenul, avem o singura solutie (
). Sper ca n-am gresit...

Totul pare in regula.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
frostmanver
Grup: membru
Mesaje: 1
16 Jan 2009, 16:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
ceva ideei pentru 2c)?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
14 Feb 2009, 19:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
ceva ideei pentru 2c)?

Ne pare rau dar nu avem timp sa mai raspundem la intrebari legate de aceste variante din 2008. In schimb va putem ajuta, caci:

Nu numai idei, ci rezolvari complete puteti gasi in zona iBac din meniul din stanga. O puteti accesa si de aici
http://www.pro-didactica.ro/bac2008_probleme/browse.php


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47505 membri, 58515 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ