Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul II, varianta 19
[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
24 Mar 2008, 19:45

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
La subiectul 2, punctul b, daca este vreo idee care nu implica inductia, as aprecia daca ati posta-o. Multumesc

Doua polinoame (cei doi membri ai egalitatii) sunt egale daca si numai daca sunt egale pentru oricat de multe valori ale variabilei. Pentru x=k suficient de mare obtinem identitatea combinatorica
care este adevarata. Nu stiu insa daca am simplificat prea mult caci multi corectori nu ne vor crede pe cuvant in privinta acestei identitati combinatorice si vor dori o demonstratie a ei. Or astfel per total scriem cam la fel de mult ca si pentru inductie.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
24 Mar 2008, 20:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
La subiectul 2, punctul b, daca este vreo idee care nu implica inductia, as aprecia daca ati posta-o. Multumesc

Doua polinoame (cei doi membri ai egalitatii) sunt egale daca si numai daca sunt egale pentru oricat de multe valori ale variabilei. Pentru x=k suficient de mare obtinem identitatea combinatorica
care este adevarata. Nu stiu insa daca am simplificat prea mult caci multi corectori nu ne vor crede pe cuvant in privinta acestei identitati combinatorice si vor dori o demonstratie a ei. Or astfel per total scriem cam la fel de mult ca si pentru inductie.

De fapt, e suficient sa verificam ca 1,2,...,n sunt radacini, deoarece coeficientul dominant e acelasi in cele 2 polinoame. Inlocuind x cu k, unde 1<=k<=n, obtinem identitatea
, acceptabila fara demonstratie de orice corector onest.

lalalulu
Grup: membru
Mesaje: 3
24 Mar 2008, 20:16


Multumiri.

Andogra
Grup: membru
Mesaje: 146
24 Mar 2008, 20:30

[Trimite mesaj privat]


o indicatie la 1 b)va rog!

lalalulu
Grup: membru
Mesaje: 3
24 Mar 2008, 20:33


Construieste matricea xA+B. Calculeaza determinantul. Functia f(x) iti va da (x-1)^2, i.e. x^2 - 2x + 1. Calculand detA obtii 1. Analog pt detB.
Rezulta atunci ca f(x) se poate scrie ca detA * x^2 - 2x + detB. => exista a apartinand lui R si a este chiar -2.

space
Grup: membru
Mesaje: 44
26 Mar 2008, 18:44

[Trimite mesaj privat]


Imi puteti spune va rog cum rezolv 2b prin inductie?

Multumesc

space
Grup: membru
Mesaje: 44
26 Mar 2008, 19:06

[Trimite mesaj privat]


Nu mai e nevoie.Am gasit rezolvarea in varianta 83 de anul trecut.

ady801
Grup: membru
Mesaje: 13
27 Mar 2008, 19:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
o indicatie la 1 b)va rog!

[Citat]
Construieste matricea xA+B. Calculeaza determinantul. Functia f(x) iti va da (x-1)^2, i.e. x^2 - 2x + 1. Calculand detA obtii 1. Analog pt detB.
Rezulta atunci ca f(x) se poate scrie ca detA * x^2 - 2x + detB. => exista a apartinand lui R si a este chiar -2.


Dar la 1 b) nu cred ca mai sunt valabile cazurile particulare de la puncutul a), deoarece in enunt, nu spune decat ca A si B apartin lui M2(R) si in acest caz nu putem spune ca Det(A)=Det(B)=1, trebuie sa luam 2 matrici oarecare din M2(R) si utilizand aceeasi metoda ca si mai sus da rezultatul dorit.


---
Zambeste, maine va fi mai rau!
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47509 membri, 58519 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ