Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul II, varianta 16
[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
11 Mar 2008, 18:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Nu inteleg de ce dati asa o solutie complicata. In manuale, Burtea sau Ganga etc, se da rezultattul ca daca a+bradical(d) este o solutie a unui polinom cu coeficienti rationali si a-bradical(d) este solutie, cu acelasi grad de multiplicitate. (radical(d) este irational, d natural. Prin urmare si -radical(2) trebuie sa fie solutie. A treia solutie neaparat este reala, fiind polinom de grad 3, daca admite o solutie complexa ar admite si conjugata ei. Din prima relatie a lui Viete se obtine rad(2)-rad(2) + alfa = nr. rational. Rezulta alfa rational . (Alfa fiind a treia radadacina)

Gresesc cu ceva? Sau nu se accepta acest rezultat?

Da,e f buna si solutia asta insa eu am incercat sa dau si o solutie pentru care nu trebuie sa stii prea multe chestii,trebuie sa stii doar ce e aceea radacina a unui polinom si cam atat

Solutia ta este excelenta si are intr-adevar avantajul ca nu necesita rezultate pe care nu toti elevii le stiu.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Andogra
Grup: membru
Mesaje: 146
12 Mar 2008, 22:30

[Trimite mesaj privat]


1 c? o idee. M-am gandit sa fac la cazul general A^n ..si apoi acea expresie imi va da o matrice ..in care se analizeaza doar a11 si a12 , sa indeplineasca conditiile din G. E mult de munca pe ea.

Stie cineva o solutie mai eleganta?

la 2 c) m-am folosit de relatiile lui viete si de faptul ca a,b,c sunt pare/impare si mi-a dat par=impar , ceea ce e fals, si deci nu pot exista x1,x2,x3 din Z. e ok , nu ?

alext
Grup: membru
Mesaje: 157
12 Mar 2008, 23:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


la 2 c) m-am folosit de relatiile lui viete si de faptul ca a,b,c sunt pare/impare si mi-a dat par=impar , ceea ce e fals, si deci nu pot exista x1,x2,x3 din Z. e ok , nu ?

Nu prea inteleg ce ai facut la problema 2c).Urmatoarea solutie e standard la acest gen de problema:


---
top
silenus
Grup: membru
Mesaje: 4
21 Mar 2008, 16:47

[Trimite mesaj privat]


la 1c) ... nu reusesc sa-i dau de cap.
dupa ceva calcule, revine sa dem ca 1-a+a^2-a^3+...+a^2008 > 0, a>0; si n-am reusit sa dem asta.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
22 Mar 2008, 08:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
la 1c) ... nu reusesc sa-i dau de cap.
dupa ceva calcule, revine sa dem ca 1-a+a^2-a^3+...+a^2008 > 0, a>0; si n-am reusit sa dem asta.


Pentru a=-1 expresia aceea este 2009>0. Pentru celelalte valori ale lui a avem
si observam ca pentru a<-1 atata numaratorul cat si numitorul sunt negativi, iar pentru a>-1 sunt pozitivi.

O alta cale ar fi sa observam ca


---
Pitagora,
Pro-Didactician
silenus
Grup: membru
Mesaje: 4
22 Mar 2008, 10:59

[Trimite mesaj privat]


era atat de simplu..progresie geom de ratie (-a). nu stiu cum de nu mi-am dat seama pe moment.
multumesc mult.

kitty89
Grup: membru
Mesaje: 6
23 Mar 2008, 11:39

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
la 1c) ... nu reusesc sa-i dau de cap.
dupa ceva calcule, revine sa dem ca 1-a+a^2-a^3+...+a^2008 > 0, a>0; si n-am reusit sa dem asta.


Pentru a=1 expresia aceea este 1>0. pentru celelalte valori ale lui a avem
si observam ca pentru a<1 atata numaratorul cat si numitorul sunt negativi, iar pentru a>1 sunt pozitivi.

O alta cale ar fi sa observam ca


avand in vedere k ratia este q=-a mie mi-a dat
,
a>0(din enunt) pt kre nu trebuie sa faci discutie pt k este un raport d nr pozitive evident >0

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
24 Mar 2008, 06:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
la 1c) ... nu reusesc sa-i dau de cap.
dupa ceva calcule, revine sa dem ca 1-a+a^2-a^3+...+a^2008 > 0, a>0; si n-am reusit sa dem asta.


Pentru a=1 expresia aceea este 1>0. pentru celelalte valori ale lui a avem
si observam ca pentru a<1 atata numaratorul cat si numitorul sunt negativi, iar pentru a>1 sunt pozitivi.

O alta cale ar fi sa observam ca


avand in vedere k ratia este q=-a mie mi-a dat
,
a>0(din enunt) pt kre nu trebuie sa faci discutie pt k este un raport d nr pozitive evident >0

Corect! Am facut corectura in postul meu.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ioanaaa
Grup: membru
Mesaje: 8
01 Apr 2008, 19:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
la punctul 2 c) din f(0) impar rezulta c impar.
x0 radacina intreaga rezulta x0 divide c, deci x0 impar.
f(x0)-f(1) se divide cu x0-1. Fals pentru ca f(x0)-f(1)=f(1) impar si x0-1 par

de ce f(x0)-f(1)=f(1)???????????? nu inteleg

[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58501 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ