Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul III, varianta 9
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
13 Apr 2008, 20:58

[Trimite mesaj privat]

Subiectul III, varianta 9    [Editează]  [Citează] 

Postati aici orice intrebare legata de problemele din aceasta varianta.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
05 Mar 2008, 14:55

[Trimite mesaj privat]


009, III, punctul b si c nu le pot face. Va rog o indicatie (scrieti in cuvinte ca sa fie mai usor).


---
Emil
dunca
Grup: membru
Mesaje: 66
05 Mar 2008, 19:40


Sub I ex 1


---
Domnule Adomnitei, sa recapitulam, cate stele se afla pe drapelul UE (Uniunea Europeana)? Oare cate ?
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
05 Mar 2008, 20:10

[Trimite mesaj privat]


Am rezolvat c la 009, III, problema 2. Se utilizeaza b), exprimand diferenta dintre integrala de la 0 la x din 1/1-t dt si Fn(x)= integrala de la b) care e mai mica decat sirul acela x^n+1/1-x, care tinde la 0. Din pacate pe b) nu-l pot face, nu vad ideea de loc. Daca o stie cineva va rog spuneti-o catev aidei, in cuvinte, fara Latex etc. Pacat ca nu putem afisa scris de mana. Este mult prea lent forumul.

b)?



---
Emil
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
05 Mar 2008, 21:32

[Trimite mesaj privat]


Imi raspund singur: b) se face considerand diferenta dintre integrala de la 0 la x si fractia urata cu x^n+1. O consideram ca functie h(x) si apoi aratam ca derivata este negativa deci h este descrescatoare. Nu uitai, derivata unei integrale de la 0 la x din f(t) este chiar f(x) (o primitiva a functiei de sub integrala). Cum h(0) este 0, rezulta imediat inegalitatea. Intrebarea este de ce mi-a trebuit asa de mult?
Si alata intrebare este de ce au facut subiecte asa de grele? Au ceva cu copiii de la mate-info? Vor sa forteze lumea la meditatii sau sa le cumpere cartile? 90/% din profesorii din Timisoara nu ar obtine 10 la un astfel de bac, si cred ca in toata tara e la fel.


---
Emil
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
06 Mar 2008, 09:11

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Imi raspund singur: b) se face considerand diferenta dintre integrala de la 0 la x si fractia urata cu x^n+1. O consideram ca functie h(x) si apoi aratam ca derivata este negativa deci h este descrescatoare. Nu uitai, derivata unei integrale de la 0 la x din f(t) este chiar f(x) (o primitiva a functiei de sub integrala). Cum h(0) este 0, rezulta imediat inegalitatea. Intrebarea este de ce mi-a trebuit asa de mult?

Alternativa: observam ca g_n este functie crescatoare. Atunci pentru t in intervalul [0,x), avem
. Se integreaza de la 0 la x si se obtine exact inegalitatea dorita.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
dunca
Grup: membru
Mesaje: 66
06 Mar 2008, 17:56


Problema 1 punctul b) ?


---
Domnule Adomnitei, sa recapitulam, cate stele se afla pe drapelul UE (Uniunea Europeana)? Oare cate ?
dunca
Grup: membru
Mesaje: 66
06 Mar 2008, 18:45


[Citat]
Am rezolvat c la 009, III, problema 2. Se utilizeaza b), exprimand diferenta dintre integrala de la 0 la x din 1/1-t dt si Fn(x)= integrala de la b) care e mai mica decat sirul acela x^n+1/1-x, care tinde la 0.



Si de undre reiese ca limita aceea iti da -ln 2/3 ??


---
Domnule Adomnitei, sa recapitulam, cate stele se afla pe drapelul UE (Uniunea Europeana)? Oare cate ?
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
07 Mar 2008, 10:21

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Problema 1 punctul b) ?




---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
07 Mar 2008, 10:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Am rezolvat c la 009, III, problema 2. Se utilizeaza b), exprimand diferenta dintre integrala de la 0 la x din 1/1-t dt si Fn(x)= integrala de la b) care e mai mica decat sirul acela x^n+1/1-x, care tinde la 0.



Si de undre reiese ca limita aceea iti da -ln 2/3 ??

Din b) rezulta ca


---
Pitagora,
Pro-Didactician
tazd3v
Grup: membru
Mesaje: 33
09 Mar 2008, 16:24

[Trimite mesaj privat]


g_n nu e crescatoare la problema 2


---
Well rise inside ya till the power splits your head//Were gonna rock ya till your metal hungers fed
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ