Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul III, varianta 8
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
13 Apr 2008, 18:56

[Trimite mesaj privat]

Subiectul III, varianta 8    [Editează]  [Citează] 

Postati aici orice intrebare legata de problemele din aceasta varianta.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
04 Mar 2008, 22:12

[Trimite mesaj privat]


Cum se arata elegant ca x+cosx este strict crescatoare? Eu am facut derivata care este mai mare sau egala cu 0. Dar in tabel, valorile functiei in punctele pi/2 +2kpi, in care se anuleaza derivata, sunt strict crescatoare, cos fiind tot timpul zero. Deci ar fi strict crescatoare. Dar nu stiu daca imi accepta acest rationament.


---
Emil
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
04 Mar 2008, 22:15

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cum se arata elegant ca x+cosx este strict crescatoare? Eu am facut derivata care este mai mare sau egala cu 0. Dar in tabel, valorile functiei in punctele pi/2 +2kpi, in care se anuleaza derivata, sunt strict crescatoare, cos fiind tot timpul zero. Deci ar fi strict crescatoare. Dar nu stiu daca imi accepta acest rationament.

Derivata este nenegativa, deci functia este crescatoare. Daca nu ar fi strict crescatoare, ar trebui sa existe un interval nedegenerat pe care functia sa fie constanta. Dar atunci, pe acel interval, derivata ar fi nula, ceea ce nu se intampla, caci derivata se anuleaza doar in puncte izolate.

emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
04 Mar 2008, 22:24

[Trimite mesaj privat]


ok. Multumesc.


---
Emil
alexandrach
Grup: membru
Mesaje: 41
04 Mar 2008, 23:42

[Trimite mesaj privat]


la prob 2. pctul c)

cum se face limita aia? noi putem stabili o relatie intre In si In-2
ajuta daca translam n-ul cu o unitate...sau cum trebuie facut...facusem eu pe la scoala un exercitiu de genul acesta...da nici atunci nu l-am inteles prea bine...


emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
04 Mar 2008, 23:49

[Trimite mesaj privat]


Problema cu In si In-2, integralele acelea, este foarte grea. Am gasit in varianta 20 de anul trecut o idee. Dar ar trebui calcculat sirul nInIn-2. Acolo se da expresia lui In pentru n par si impar. Nu-mi vine sa cred ca au dat asa problema grea. Incerc alta cale.


---
Emil
alexandrach
Grup: membru
Mesaje: 41
05 Mar 2008, 00:09

[Trimite mesaj privat]


d c nu-ti vine sa crezi?? dak nu era cu site-ul asta...vai de capul meu...
si cred k multi sunt in situatia mea...

este o petitie de semnat....poate se schimba ceva...in legatura cu subiectele


emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
05 Mar 2008, 09:43

[Trimite mesaj privat]


L-am facut, cel cu In si In-2. Se descompune sirul nInIn-1 intr-o reuniune de 2 subsiruri, 2k si 2k+1.

Se calculeaza I2k si I2k+1 cu relatia de recurenta, din aproape in aproape, pana se ajunge la I0 si I1. Se face produsul (2k)I2kI2k+1 si limita este pi/2, imediat, se simplifica totul. Se face la fel si pentru celalt subsir, (2k+1)I2k+1I2k+2 si tot pi/2 e limita. Nu e greu dar e cam mult. Vezi varianta 20 de pe acest site, 2007, de acolo mi-a venit ideea.


---
Emil
androidus
Grup: membru
Mesaje: 94
06 Mar 2008, 23:33

[Trimite mesaj privat]


1c .. ma folosesc ca x(n+1) si x(n) au aceeasi limita (in caz ca exista) ? nu sunt prea sigur de pasii care trebuie facuti in rezolvare

Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
06 Mar 2008, 23:45

[Trimite mesaj privat]


Corect...x(n) si x(n+1) avand aceeasi limita...pe care poti sa o notezi cu l => cos(l)=0. Cf. b) => l= pi/2.

androidus
Grup: membru
Mesaje: 94
07 Mar 2008, 00:09

[Trimite mesaj privat]


bun dar.. de unde stiu ca xn convergent? .. xn este marginit.. dar xn monoton? ..nu stiu dak reiese asta imediat din punctul a)

[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47512 membri, 58528 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ