Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Varietăți matematice » Carti pentru matematica
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
m3th0dman
Grup: membru
Mesaje: 60
23 Apr 2009, 22:44

[Trimite mesaj privat]

Carti pentru matematica    [Editează]  [Citează] 

Ce carti ati recomanda pentru a invata mai usor matematica (pentru liceu, politehnica ...)?
Momentan am manualele de Ganga, dar mi se par insuficiente la unele aspecte teoretice (chiar si pentru liceu).

Pentru analiza, profesorul de la clasa mi-a recomandat doua volume de calcul diferential si integral de Gheroge Siretchi (le-am comandat deja) si de asemenea de Miron Nicolescu (n-am gasit). Ce parere aveti?

Ceva gen cursurile lui Feynman despre fizica, doar sa fie in matematica, stiti sa existe?


---
But though all our knowledge begins with experience, it does not follow that it all arises out of experience.
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
23 Apr 2009, 22:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Ce carti ati recomanda pentru a invata mai usor matematica (pentru liceu, politehnica ...)?
Momentan am manualele de Ganga, dar mi se par insuficiente la unele aspecte teoretice (chiar si pentru liceu).

Pentru analiza, profesorul de la clasa mi-a recomandat doua volume de calcul diferential si integral de Gheroge Siretchi (le-am comandat deja) si de asemenea de Miron Nicolescu (n-am gasit). Ce parere aveti?

Ceva gen cursurile lui Feynman despre fizica, doar sa fie in matematica, stiti sa existe?


Nu ne putem pronunta in ceea ce priveste manualele. Ca pregatire inainte de facultate, culegerea clasica de algebra de Nastasescu/Nita este super. ia aminte la recomandarile profesorului tau.

Pentru Analiza, personal am folosit cursurile lui Siretchi si M. Megan (Timisoara). Ambele sunt putin cam abstracte, dar excelente in rest. In engleza, cartea standard este analiza matematica de W. Rudin. La algebra liniara cartea lui M. Craioveanu era pe vremea mea imbatabila.



---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47501 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ