Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Matematică aplicată » CONSTRUITI...CENTRUL !
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
05 Apr 2008, 23:30

[Trimite mesaj privat]

CONSTRUITI...CENTRUL !    [Editează]  [Citează] 

Se da un cerc caruia nu-i stiu centrul. Construiti centrul cercului numai cu compasul !


---
Doamne ajuta...
Petre
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
06 Mar 2008, 22:09

[Trimite mesaj privat]


veni ,vidi si-am plecat...dam solutia...?


---
Doamne ajuta...
Petre
Arkantos
Grup: membru
Mesaje: 20
06 Mar 2008, 22:44

[Trimite mesaj privat]


ok...

1)cstr 3 pct A,B,C arbitrar pe cerc
2)aflu mijloacele a doua dintre segmente in urm. fel (asta ar merge ca o solutie alternativa la cstr. mijlocului unui sg. )
a)pt sg AB se cstr. tr. echilaterale ABD,BDE,ADF(a.i. ariile lor sunt disjuncte)
b)se uneste D cu intersectia segmentelor EA si FB (O)=> DO va intersecta AB in mijlocul M (se dem. usor)
3)intersectia mediatoarelor celor doua segmente(fiecare se traseaza folosind varful construit al tr. echilateral initial si mijlocul segmentului ex. DM) este centrul cercului circumscris QED

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
07 Mar 2008, 13:56

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
ok...

1)cstr 3 pct A,B,C arbitrar pe cerc
2)aflu mijloacele a doua dintre segmente in urm. fel (asta ar merge ca o solutie alternativa la cstr. mijlocului unui sg. )
a)pt sg AB se cstr. tr. echilaterale ABD,BDE,ADF(a.i. ariile lor sunt disjuncte)
b)se uneste D cu intersectia segmentelor EA si FB (O)=> DO va intersecta AB in mijlocul M (se dem. usor)
3)intersectia mediatoarelor celor doua segmente(fiecare se traseaza folosind varful construit al tr. echilateral initial si mijlocul segmentului ex. DM) este centrul cercului circumscris QED

la pct 3 n-am rigla...


---
Doamne ajuta...
Petre
Arkantos
Grup: membru
Mesaje: 20
07 Mar 2008, 22:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
la pct 3 n-am rigla...


da am fost cam neglijent ...cred ca ii imposibil sa trasezi un segment numai cu compasul....

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
08 Mar 2008, 13:20

[Trimite mesaj privat]


corect! dar poti construi trei puncte coliniare...


---
Doamne ajuta...
Petre
Arkantos
Grup: membru
Mesaje: 20
12 Mar 2008, 18:45

[Trimite mesaj privat]


solutia?

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
14 Mar 2008, 18:22

[Trimite mesaj privat]


Puneti mana pe compas si:
1)cu centrul intr-un punct oarecare P de pe cerc trasam un arc de cerc ce va intersecta cercul in punctele A si B.
2)Cu centrele in A si B trasam arce de cerc cu raza AP,care se intersecteaza a doua oara in C.
3)Cu centrul in C trasam un arc de cerc de raza CP care va intersecta primul arc in punctele E si F.
4)Cu centrele in E si F descriem doua arce ce trec prin P ,care se vor intersecta a doua oara in O,centrul cercului dat.
Las placerea justificarii constructiei pe seama dvs.Succes!


---
Doamne ajuta...
Petre
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
24 Mar 2008, 21:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Puneti mana pe compas si:
1)cu centrul intr-un punct oarecare P de pe cerc trasam un arc de cerc ce va intersecta cercul in punctele A si B.
2)Cu centrele in A si B trasam arce de cerc cu raza AP,care se intersecteaza a doua oara in C.
3)Cu centrul in C trasam un arc de cerc de raza CP care va intersecta primul arc in punctele E si F.
4)Cu centrele in E si F descriem doua arce ce trec prin P ,care se vor intersecta a doua oara in O,centrul cercului dat.
Las placerea justificarii constructiei pe seama dvs.Succes!

nu am stiinta daca a iesit...


---
Doamne ajuta...
Petre
traxduby
Grup: membru
Mesaje: 73
25 Mar 2008, 11:40

[Trimite mesaj privat]


tot incercand sa gasesc centrul cercului... mi se pare ca am reusit sa gasesc o solutie pentru trisectiunea unghiului (pe langa altele care sunt pe rol )...dar oare sa fie asha de elementara metoda ??

numai bine....

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
25 Mar 2008, 23:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
tot incercand sa gasesc centrul cercului... mi se pare ca am reusit sa gasesc o solutie pentru trisectiunea unghiului (pe langa altele care sunt pe rol )...dar oare sa fie asha de elementara metoda ??

numai bine....

N-ai sa gasesti o trisectiune a unghiului ! E demonstrat acest lucru ! E una din cele trei MARI probleme ale antichitatii! Nu se poate!
O sa dau justificarea!(a problemei in cauza) daca nimeni n-o s-o gaseasca!


---
Doamne ajuta...
Petre
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47505 membri, 58516 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ