Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Matematică aplicată » Mijloacele laturilor unui paralelogram
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ego sum itrp
Grup: membru
Mesaje: 83
09 Nov 2007, 16:42

[Trimite mesaj privat]

Mijloacele laturilor unui paralelogram     [Editează]  [Citează] 

Cu rigla negradata sa se construiasca mijloacele laturilor unui paralelogram , stiind ca paralelogramul se afla intr-o incinta imprejmuita de un zid care se afla la o distanta mai mica decat Ls*sinB unde Ls este lungimea laturii scurte a paralelogramului iar B este unghiul mic al acestuia.(Imprejmuirea este un patrulater oarecare avand laturile neparalele cu laturile paralelogramului).


---
ego
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
07 Nov 2007, 21:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cu rigla negradata sa se construiasca mijloacele laturilor unui paralelogram , stiind ca paralelogramul se afla intr-o incinta imprejmuita de un zid care se afla la o distanta mai mica decat Ls*sinB unde Ls este lungimea laturii scurte a paralelogramului iar B este unghiul mic al acestuia.(Imprejmuirea este un patrulater oarecare avand laturile neparalele cu laturile paralelogramului).

Cum poÅ£i vorbi de distanÅ£a dintre gard Å?i laturile paralelogramului)dacÄ? despre asta e vorba), din moment ce spui ca nu sunt paralele? E o noua noÅ£iune geometrica?
De fapt enunÅ£ul nu este corect nici din punctul de vedere al limbii române! Spui cÄ? distanÅ£a este mai micÄ? dar nu spui la ce distanÅ£Ä? te referi. Spui cÄ? e mai micÄ? decât Ls*sinB dar nu spui faÅ£Ä?de cine! Å?i apoi originalitatea problemei constÄ? doar în gard Å?i aceastÄ? distnÅ£Ä? nedefinitÄ?...


---
C. Telteu )
ego sum itrp
Grup: membru
Mesaje: 83
07 Nov 2007, 22:31

[Trimite mesaj privat]


Corect!Ca sa fie mai clar, imprejmuirea (patrulaterul oarecare) are varfurile pe laturile unui paralelogram asemenea cu paralelogramul dat ,iar distantele dintre laturile celor doua paralelograme este mai mica decat Ls*sin B.Sper ca acum este mai bine!?!


---
ego
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
09 Nov 2007, 16:42

[Trimite mesaj privat]


Asta e o problema propusa? Sau ...Nici nu stiu ce sa mai cred.Am pomenit eu ceva de zid in problema propusa? Luati o foaie de hartie,o rigla si un creion si incercati problema .Merge...? Bine ! Nu merge...? Iar bine!Invatam... Ideea era sa rezolvam o problema ,nu sa intrebam propunatorul "Un'ti-e basca? Apropo ,stiti bancul cu vulpoiul si basca? In alta ordine de idei problema poate fi rezolvata in orice loc indiferent de cat de mic ar fi el ,cu sau fara ziduri...


---
Doamne ajuta...
Petre
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ