Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Matematică aplicată » constructia a unghiului drept
[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
ego sum itrp
Grup: membru
Mesaje: 83
31 Oct 2007, 16:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Sa se construiasca un unghi drept numai cu rigla negradata.


Banuiesc ca folositi iar acelasi truc cu "masurarea" cu rigla negradata. Adica folositi compasul!


Da am folsit acelasi truc. Am gradat rigla (am facut un semn pe rigla) dupa care am folsit rigla drept compas.Eu am gandit aceasta problema ca pe o aplicatie practica la trasarea unui unghi drept.( de exemplu la trasarea a doua aliniamente perpendiculare).Sigur cu ajutorul unui triunghi dreptunghic cu laturile de 60 cm,80 cm si 100 cm format de o sfoara se poate trasa un unghi drept,lucru de altfel folosit la constructii care nu necesita o trasare milimetrica.
Cred ca ar trebui infiintata o categorie intitulata "Matematica aplicata".
Daca in enunt scria "rigla gradata" era mai bine?La definitia riglei am gasit ca rigla este un instrument de trasare a dreptelor de obicei gradat ,deci eu inteleg ca pot sa-i fac unul,doua,trei semne care nu sunt totusi diviziuni egale (deci nu o gradare propriuzisa).Consideram totusi ca rigla prin definitie are sigur o latura lunga ca fiind rectilinie si nu neaparat paralela cu cealalta latura lunga si nici perpendiculare pe celelate scurte,altfel incepem sa facem tot felul de afirmatii si negatii fara a vedea un mod practic de rezolvare a unei probleme cand nu detii decat o rigla negradata.
Inca o data tin sa va multumesc pentru modul corect si echilibrat in care mi-ati raspuns.


---
ego
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
31 Oct 2007, 17:08

[Trimite mesaj privat]


Ideea crearii unei sectiuni de "Matematici aplicate" ni se pare foarte buna, deci am pus-o in aplicare. Vom muta aceste "thread-uri" acolo.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
traxduby
Grup: membru
Mesaje: 73
26 Feb 2009, 23:59

[Trimite mesaj privat]


As dori sa cunosc si eu rezolvarea acestei probleme de constructie, daca se poate. Rugamintea este adresata autorului, daca poseda aceasta rezolvare, sau celor care au reusit sa o gaseasca!

Multumesc anticipat!

-------------------------------
"Perfectiunea este norma cerului, dorinta de perfectiune este norma omului!"

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
27 Feb 2009, 19:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
As dori sa cunosc si eu rezolvarea acestei probleme de constructie, daca se poate. Rugamintea este adresata autorului, daca poseda aceasta rezolvare, sau celor care au reusit sa o gaseasca!

Multumesc anticipat!

-------------------------------
"Perfectiunea este norma cerului, dorinta de perfectiune este norma omului!"


Constructia este imposibila.


---
Euclid
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58498 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ