Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
marmot
Grup: membru
Mesaje: 2
08 Sep 2009, 17:46

[Trimite mesaj privat]

Ajutor    [Editează]  [Citează] 

Am nevoie de ajutor pentru urmatoarea problema practica: Sa zicem ca avem un lant cu o lungime de 20 cm. Daca`l tinem de capete si le apropiem pana obtinem intre ele distanta de 10 cm, cat o sa fie lungimea sagetii? Forma descrisa de lant este un cosinus hiperbolic. Eu am rezolvat cu o simpla integrala dar rezultatul nu este bun. Astept sugestii.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
14 Aug 2009, 19:12

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am nevoie de ajutor pentru urmatoarea problema practica: Sa zicem ca avem un lant cu o lungime de 20 cm. Daca`l tinem de capete si le apropiem pana obtinem intre ele distanta de 10 cm, cat o sa fie lungimea sagetii? Forma descrisa de lant este un cosinus hiperbolic. Eu am rezolvat cu o simpla integrala dar rezultatul nu este bun. Astept sugestii.


Nu inteleg ce numiti "sageata".


---
Pitagora,
Pro-Didactician
marmot
Grup: membru
Mesaje: 2
15 Aug 2009, 01:26

[Trimite mesaj privat]


Graficul cosinusului hiperbolic se aseamana cu o parabola. Daca unesc capetele lantului cu varful graficului obtin un triungi isoscel. Sageata este inaltimea dusa din varf pe baza triunghiului. Imi cer scuze pentru explicatia asta dar nu stiu sa inserez imagini si altfel nu am stiu cum sa ma exprim.

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
08 Sep 2009, 17:46

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am nevoie de ajutor pentru urmatoarea problema practica: Sa zicem ca avem un lant cu o lungime de 20 cm. Daca`l tinem de capete si le apropiem pana obtinem intre ele distanta de 10 cm, cat o sa fie lungimea sagetii? Forma descrisa de lant este un cosinus hiperbolic. Eu am rezolvat cu o simpla integrala dar rezultatul nu este bun. Astept sugestii.

Aceasta este o problema de mecanica si este cunoscuta ca fiind curba funiculara incarcata de sarcini uniform distribuite si care nu are nici o legatura cu ecuatia lantisorului y=[e^x+e^(-x)]/2.Ecuatia curbei lantului Dvs. este functie de caracteristicile materialului din care este facut lantul si tipul zalelor acestuia,de pozitiile relative ale punctelor de sustinere ale lantului si de incarcarile care solicita lantul.In cazul unui cablu electric (suspendat pe doi stalpi) si actionat de greutatea proprie si de zapada inghetata de exemplu atunci caracteristicile cablului sunt modulul longitudinal de elasticitate E si momentul de inertie al sectiunii cablului;de aceea nu obtineti valori cat de cat apropiate prin masurare cu cele de calcul si ca atare verificati fata de dreapta care trece prin punctele de sustinere (fie aceasta OX) care sunt ordonatele y (in valori absolute) si sageata (adica ordonata de marime maxima in valoare absoluta).Eu nu cred ca aceste ordonate verifica ecuatia lantisorului y=[e^x+e^(-x)]/2.Cred ca la facultatea de mecanica puteti gasi pe cineva care sa va rezolve problema.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47497 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ