Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Matematică aplicată » Umplerea cu apa a unei jumatati de butoi
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
12 Jun 2012, 13:21

[Trimite mesaj privat]

Umplerea cu apa a unei jumatati de butoi    [Editează]  [Citează] 

Aveti un butoi si un furtun conectat la reteaua de apa. Cum umpleti cu apa jumatate din butoi, fara sa folositi nici un instrument de masura?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
11 Apr 2009, 14:46

[Trimite mesaj privat]


pai...ar fi de precizat urmatoarele...butoiul e cilindric? se umple prin vrana? sau n-are un capac?


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
11 Apr 2009, 20:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Aveti un butoi si un furtun conectat la reteaua de apa. Cum umpleti cu apa jumatate din butoi, fara sa folositi nici un instrument de masura?

Pentru un butoi care nu are un capac, se pune apa in el(eventual se umple mai intai)mai mult de jumatate, apoi se inclina pana cand suprafata apei atinge marginea de jos a bazei prin care curge si in acelasi timp marginea de sus a celeilalte baze.


---
C.Telteu
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
11 Apr 2009, 21:18

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Aveti un butoi si un furtun conectat la reteaua de apa. Cum umpleti cu apa jumatate din butoi, fara sa folositi nici un instrument de masura?

Pentru un butoi care nu are un capac, se pune apa in el(eventual se umple mai intai)mai mult de jumatate, apoi se inclina pana cand suprafata apei atinge marginea de jos a bazei prin care curge si in acelasi timp marginea de sus a celeilalte baze.


Aceasta este intr-adevar ideea! Este drept am uitat sa adaug ca butoiul nu are capac.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
06 Aug 2009, 11:44

[Trimite mesaj privat]

De ce?    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
[Citat]
[Citat]
Aveti un butoi si un furtun conectat la reteaua de apa. Cum umpleti cu apa jumatate din butoi, fara sa folositi nici un instrument de masura?

Pentru un butoi care nu are un capac, se pune apa in el(eventual se umple mai intai)mai mult de jumatate, apoi se inclina pana cand suprafata apei atinge marginea de jos a bazei prin care curge si in acelasi timp marginea de sus a celeilalte baze.


Aceasta este intr-adevar ideea! Este drept am uitat sa adaug ca butoiul nu are capac.

1. Demonstratia o puteti da?
2. La ce-mi foloseste o aproximatie care puteam sa o rezolv cu 'ochiometrul'? Daca e butoi real are oricum defectiuni si 'cand apa atinge ..' este iarasi o aproximatie. Am 1/2 din butoi cu apa? Probabil! Daca are o forma mai ciudata si/ sau nu-i putem vedea marginea de jos, cum procedam?
3. Problema seamana cu intrebarea: "Cum se uita o rata in beci?" cu raspunsul: Se ia o rata, se duce in beci si se uita acolo!
4. Sa presupunem ca am (intr-un spatiu bidimensiunal!) un vas triunghiular (cu un colt spart) si vreau sa-l umplu pe jumatate. Cum procedez? Daca vi se par insuficiente conditiile, adaugati cate vreti si apoi vedeti ce puteti elimina! Mi se pare o joaca interesanta!
Numai bine,


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
alinavultur
Grup: membru
Mesaje: 1
12 Jun 2012, 13:21

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Aveti un butoi si un furtun conectat la reteaua de apa. Cum umpleti cu apa jumatate din butoi, fara sa folositi nici un instrument de masura?

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58496 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ